Петък, 31 Юли 2026 г.

Силистренката Петранка Пачева спечели първо място на фестивал по ориентиране в Ирландия

Силистренката Петранка Пачева спечели първо място на международен фестивал по спортно ориентиране, проведен на 30 юли 2026 г. в района на град Киларни, Република Ирландия.

Надпреварата беше част от мащабния фестивал по ориентиране в графство Кери, в който участваха състезатели от десетки държави. Основната петдневна програма OOcup се проведе от 26 до 30 юли около Националния парк "Киларни".

Петранка Пачева е заслужил майстор на спорта по спортно ориентиране и с поредното си отличие отново показа високата си спортна класа и отлична физическа подготовка.

Силистренската състезателка има дългогодишна и богата кариера. Сред запомнящите се моменти в нея са участието ѝ на световно първенство в Нова Зеландия преди около четири десетилетия и победата ѝ в "Маратон София 1985". Информацията за тези постижения и за първото ѝ място в Киларни беше разпространена от силистренския информационен портал "Паралел 44".

Пачева има връзка и с туристическото движение в Силистра, където преди години е работила като секретар на Туристическо дружество "Дочо Михайлов". След период на работа в Ирландия тя отново живее в България и продължава да предава опита си на млади спортни надежди.

Участва активно и в обществени инициативи и неправителствени организации. Наскоро заедно със свои съмишленици се включи в откриването на новата екопътека при тракийското светилище "Баджалията" край село Стрелково.

Успехът в Ирландия е поредно доказателство за постоянството, спортния дух и дългогодишната отдаденост на Петранка Пачева към ориентирането.

Редактор "Екип на Кворум"