Неделя, 28 Юни 2026 г.

На 28 юни 1913 г. румънски войски окупират Силистра

На 28 юни 1913 г., в разгара на Междусъюзническата война, румънски войски навлизат в Силистра. Градът е окупиран без съпротива, тъй като основните сили на българската армия са ангажирани на фронтовете срещу Сърбия и Гърция.

Събитието поставя началото на румънската военна намеса срещу България. То се развива в условията на тежка политическа и военна ситуация за страната, която само дни по-рано е започнала бойни действия срещу бившите си съюзници от Балканската лига.

Още преди войната спорът за Силистра и Добруджа е сред най-напрегнатите въпроси в отношенията между България и Румъния. През пролетта на 1913 г., след международно посредничество в Санкт Петербург, България е принудена да отстъпи Силистра и територия в радиус от три километра около града. Решението обаче не удовлетворява напълно румънските претенции към Южна Добруджа.

В края на юни Румъния се включва във войната срещу България. Румънските части навлизат в Добруджа, а Силистра се превръща в един от първите окупирани градове. Военното настъпление от север допълнително усложнява положението на България, която вече води тежки боеве на югозападния фронт.

На 10 август 1913 г. е подписан Букурещкият мирен договор, с който България отстъпва Южна Добруджа на Румъния. Така Силистра остава под румънска власт до 1940 г., с прекъсване по време на Първата световна война.

Датата 28 юни остава сред най-тежките в историята на Силистра и Добруджа – ден, който бележи началото на продължителен период на откъсване на града от пределите на България.

Редактор "Екип на Кворум"