Събота, 27 Юни 2026 г.

Автоколони с военна техника пътуват от Румъния през България

От днес, 27 юни, до 12 юли по републиканската пътна мрежа ще има периодично преминаване на военнослужещи и военна техника от въоръжените сили на Франция и Полша. Транзитът е свързан с участието им в международното учение на НАТО "Alliance Wall Exercise", съобщи Министерството на отбраната.

Автоколоните ще се придвижват по маршрут от Румъния до Учебен полигон "Ново село" и обратно. Те ще бъдат съпровождани от екипи на Служба "Военна полиция".

От Министерството на отбраната не посочват конкретни часове и пътни участъци за придвижването на колоните. Шофьорите следва да се съобразяват с временните ограничения и указанията на ескортиращите екипи при преминаване на военната техника.

Паралелно с това военнослужещи от Министерството на отбраната и Българската армия са участвали в учението на НАТО "Coalition Warrior Interoperability Exercise (CWIX) 2026", проведено в Съвместния тренировъчен център на НАТО в полския град Бидгошч и на допълнителен полеви тестови обект край местното летище.

Целта на подготовката е повишаване на техническата и оперативната съвместимост между съюзническите и националните системи за командване, управление, комуникации, компютри, наблюдение, разузнаване и опознаване, известни като C4ISR.

Редактор "Екип на Кворум"