Заместник областният управител Пейчо Пейчев участва в откриване на изложба в Силистра
Заместник областният управител на област Силистра Пейчо Пейчв участва в откриването на изложба, посветена на Международния ден на река Дунав, която бе представена в Художествената галерия в Силистра.
Експозицията е съвместна инициатива на Художествените галерии в Силистра и Русе и Дружеството на художниците в добруджанския град. Тя се организира за първи път и има за цел да насърчи културния обмен между дунавските градове и да представи богатството на творческите интерпретации, вдъхновени от голямата европейска река.
По време на откриването заместник областният управител поздрави организаторите за усилията им да развиват сътрудничеството между културните институции и творческите общности в Дунавския регион, като подчерта, че развитието на всеки град се измерва не само с икономически показатели, инвестиции и индустрия, но и с нивото на духовност и култура.
От името на областния управител на област Силистра инж. Николай Неделчев той поднесе поздравителен адрес до участниците в изложбата. - "Именно Вие, творците, успявате да уловите и съхраните онова, което времето не бива да заличава – красотата и духа на местата, към които принадлежим. Едно от тях е река Дунав – обща за много градове, но винаги различна през погледа на всеки творец", се посочва в поздравителния адрес на областния управител.
В експозицията са представени близо 90 творби на 37 художници от Силистра, Русе, Тутракан и румънския град Кълъраш. Част от авторите присъстваха на откриването и имаха възможност лично да представят своите произведения пред публиката.
Чрез маслена живопис, акварел, графика, скулптура и смесени техники творците пресъздават своите художествени виждания за реката и света около нея. В творбите оживяват характерни дунавски пейзажи, крайбрежни градски гледки, отраженията на светлината върху водната повърхност и атмосферата на места, чието развитие и история са неразривно свързани с реката.
Поради големия интерес, организаторите споделиха намерение експозицията да гостува в Русе и Кълъраш и да се утвърди като обща изложба на художници от българското поречие на Дунав.
Експозицията е съвместна инициатива на Художествените галерии в Силистра и Русе и Дружеството на художниците в добруджанския град. Тя се организира за първи път и има за цел да насърчи културния обмен между дунавските градове и да представи богатството на творческите интерпретации, вдъхновени от голямата европейска река.
По време на откриването заместник областният управител поздрави организаторите за усилията им да развиват сътрудничеството между културните институции и творческите общности в Дунавския регион, като подчерта, че развитието на всеки град се измерва не само с икономически показатели, инвестиции и индустрия, но и с нивото на духовност и култура.
От името на областния управител на област Силистра инж. Николай Неделчев той поднесе поздравителен адрес до участниците в изложбата. - "Именно Вие, творците, успявате да уловите и съхраните онова, което времето не бива да заличава – красотата и духа на местата, към които принадлежим. Едно от тях е река Дунав – обща за много градове, но винаги различна през погледа на всеки творец", се посочва в поздравителния адрес на областния управител.
В експозицията са представени близо 90 творби на 37 художници от Силистра, Русе, Тутракан и румънския град Кълъраш. Част от авторите присъстваха на откриването и имаха възможност лично да представят своите произведения пред публиката.
Чрез маслена живопис, акварел, графика, скулптура и смесени техники творците пресъздават своите художествени виждания за реката и света около нея. В творбите оживяват характерни дунавски пейзажи, крайбрежни градски гледки, отраженията на светлината върху водната повърхност и атмосферата на места, чието развитие и история са неразривно свързани с реката.
Поради големия интерес, организаторите споделиха намерение експозицията да гостува в Русе и Кълъраш и да се утвърди като обща изложба на художници от българското поречие на Дунав.