Неделя, 06 Октомври 2024 г.

Българския бизнес масово наема складове в Румъния

Високите наемни цени и липсата на качествени площи карат част от българския бизнес да наема складови площи в съседна Румъния и да обслужват бизнеса си в България от там. Това става ясно от проучване на консултантската компания Colliers на пазара на логистични и индустриални имоти през второто полугодие на 2023 г.

Ако тази конюнктура се запази, се очаква тенденцията да продължи, с оглед желанието на търговците да оптимизират разходите си. Същевременно глобалните вериги на доставки продължават своето развитие към по-нискорискови дестинации. В този контекст страната ни е добре позиционирана и има добър шанс да се възползва", казват анализаторите.

Индустриални площи

Наличните модерни логистични и индустриални площи в София достигнаха 1 376 000 кв. м към края на 2023 г. Това представлява минимално увеличение с 8 000 кв. м спрямо предходната година, което е резултат от висока себестойност на строителство, както и преквалифициране на някои обекти от клас B в клас C, които попадат извън обхвата на статистиката на Colliers.

В столицата модерните проекти в активен строеж са над 75 300 кв.м, като за част от тях вече има подписани договори за наем. Незаетите площи спадат до рекордно ниски стойности и към края на периода достигат около 4.3%.

Търсенето отбелязва много високо ниво през изминалата година, според най-новия доклад на Colliers. То е разпределено по сектори, както следва: 32% от обема се дължи на компании в сферата на логистика и 3PL, следвани от търговия и производство (с по 20%) и търговци на бързооборотни стоки (18%). Останалите 9% са разпределени в секторите строителство, електроника и дистрибуция.

Какви са наемите?

Наемните нива бележат ръст до средно 5.5 евро на кв.м на месец за складове клас А и около 4 евро за клас В.

Тази тенденция на повишение на наемните нива е вследствие на високото търсене и липсата на качествен продукт и се очаква да се запази, казват анализаторите.

Позитивно е, че към края на изминалата година се регистрира успокоение на строителните разходи, които регистрираха значително увеличение след началото на войната в Украйна и бях основна причина инвеститорите да стопират строителните си намерения, поради невъзможността да постигнат рентабилност на проекта.

Facebook коментари