Понеделник, 13 Януари 2025 г.

КНСБ: Трябват 475 млн. лева за увеличението на бюджетните заплати

КНСБ настоя в бюджет 2023 да се осигурят допълнителни средства за заплати в обществения сектор, които да компенсират инфлацията през предходните 2 години плюс 10-процентно увеличение за сегашната.

Синдикатът настоява и за увеличение на минималната заплата на 850 лева от 1 юли.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров обясни, че за увеличението на бюджетните заплати са необходими 475 милиона лева, а за ръста на минималната още 175 милиона лева, като според него тези средства могат да се намерят:

"Връщането на 20% ДДС за всички, на които беше дадено като ваканция през тези месеци на криза - видяхме и доказахме пред вас конкретно, че те не доведоха до намаляване на цените, всъщност тези мерки останаха като полза в джоба на съответните производители или бизнеси, в ресторантските услуги да речем. Но ние искаме да видим гаранциите за политическите ангажименти, които бяха поети, а именно 125-те процента от средната работна заплата, гарантирани от всички партии за педагогическия персонал за 2023 г.".

Аргументите на синдиката да настоява за по-високи доходи обобщи президентът Пламен Димитров:

"Българите продължават да обедняват. Независимо от всички рестрикции, политически и икономически, ние смятаме, че ако не се намери формула за увеличение на доходите, поне да покрият инфлацията за двете години, аз съм убеден, че ще имаме социално напрежение през лятото и през есента, независимо от предстоящите избори, при това придружени с ефективни стачни действия".

Данните на синдиката, след като се приспадне инфлацията от увеличените доходи от последните две години до момента, реално в частния сектор се постига ръст от 2,5%, но в обществения изоставането е от 8,2 на сто. В образованието заплатите изостават с 9 на сто, тези в хуманното здравеопазване - с 16,3 на сто.

Най-големият длъжник в частния сектор се оказва производството на кокс и рафинирани нефтопродукти - минус 32%. Става въпрос за "Лукойл Нефтохим". Там инфлация въобще не е компенсирана. В стачна готовност са вече работещите в националното ТОЛ управление. От 2020 г. заплати там не са увеличавани.

Служителите на приходната агенция НАП също са без увеличение на заплатите в последните две и половина години, въпреки че преизпълняват плановете за приходи. Ситуацията в НОИ е аналогична, има и други сектори с напрежение.

"Средното образование, независимо от обещанията, да чуем, да видим как ще се покрият, някои части на културата, които заявиха, че готвят седмица без култура. В здравеопазването има сериозно напрежение за гарантирането на парите, особено на тези пари, които са в Министерството на здравето, не през касата. Пожарникарите имат своята нагласа и за протестна акция"

По думите на Любослав Костов, главен икономист на конфедерацията и директор на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ, е необходима политика по доходите, която да догони инфлацията във всички икономически дейности.

"Много сектори са недофинансирани и това е причина за многото протести. Форумът ни искаше да покаже с числа всяка дейност колко е недофинансирана и колко при трябват... Подкрепяме намалението на капиталовата програма с 2 млрд. лева. Това е обективната инвестиционна програма на правителството. Подкрепяме усилието за 3% дефицит".

Facebook коментари