Петък, 21 Март 2025 г.

Десислава Йовчева: "Ще дадем и на други градове плаката за пенсиите"

Цели 185 дни почивка в годината имат учениците от 9-и до 12-и клас. (Броят се уикендите, празниците, ваканциите.)Учебните дни пък са 180.
Най-малките почиват 210 дни срещу 155 в клас. Във втори клас съотношението отдих/работа е 205 към 160. За 12 месеца децата имат между 31 и 38 учебни седмици.
Във всички класове почивките доминират, лятната ваканция у нас е сред най-дългите в Европа, обясни шефът на дирекцията по организация и координация в образователното министерство Лазар Додев.
Той ще помоли всички да извадят калкулаторите на срещата на 15 декември, когато ще се съберат експерти и ученици, за да обсъждат какъв да е графикът с ваканциите догодина.
Тази година ваканциите остават същите. Сред предложенията било и това стартът на учебната година да бъде изтеглен на 1 септември, както е в много държави в Европа. Учениците обаче не искали да им се скъсява лятната почивка.
Плюсът това предложение да се приеме е, че в най-студените дни през зимата учениците могат да са в по-дълга ваканция и така да се спестят пари за парно. Ще се ограничат и заразите между децата по време на евентуална грипна епидемия.
След зимната аваканция обаче започват класните работи и, ако почивката е по-дълга и децата се отпуснат и не четат, има опасност да забравят уроците и да се провалят, обясни специалистът.
Трябвало да се съобрази и друго - между поправителните сесии трябва да има 2 месеца. Не може да се започне учебната година, без да е преключила поправителната сесия на предишната. Трябва да има луфт и от поправителните матури, които са в края на август и първите дни на септември.
От министерството на образованието не вярват, че на 3 януари ще има масово отсъствие. Има правни норми, които трябва да се спазват, ако искаме да бъдем нормално гражданско общество, смята Лазар Додев.
"Никого няма да надъхвам да не ходи на училище на 3 януари, но за себе си съм сигурна, че ще отсъствам, най-малкото по "семейни причини" (т.е. родителите й ще извинят отсъствията - б.а.).
Това казва 11-класничката от СУ "Н. Вапцаров" в Силистра Десислава Йовчева, която е в паралелка с с усилено изучаване на история и география.С трима съмишленици от Математическата гимназия тя организира 500 деца на протест срещу кратката зимна ваканция още на 2 ноември.
Последваха ги шуменските ученици. Силистренци дори им пратиха по автобус големия плакат "Вие сега определяте ваканциите ни, утре ние пенсиите ви". Готови са да го дадат и на други градове.
Закачката към "дъртите" ядоса министър-председателя и просветния министър, а реакцията им огорчи хлапетата.
"Не сме имали за цел да ги обидим или да ги плашим. Събрахме се няколко деца вкъщи и доста умувахме какво да е посланието ни. Вече не помня кой спомена пенсиите, но ни хареса", разказва Десислава.
Изработката на плаката отнела близо 2 седмици. Правили го тя и нейната съученичка Стелиана, която ходи на уроци по рисуване. Събирали се вечер, след домашните.
Деси вече била създала фейсбук група "Силистра - Искаме си ваканцията! Ще протестираме". За нула време в нея се записали над 1000 ученици. Изчела закона и заедно с майка си написали молба до кмета. Отговорът му е пратен лично до "госпожица Десислава Йовчева".
После заедно с математиците Иван Тодоров, Нели Василева и Яница Димитрова обиколили средните училища в града и събрали 1027 подписа, за да подкрепят искането си. Сред тях имало и стотина възрастни - родители, роднини, съседи. Няколко дни преди протеста разпечатали цял топ хартия формат А-4 с обяви за митинга. Иван осигурил малък мегафон.
"Натрупах страхотна сметка на телефона. Четиримата си поделихме разходите по отпечатването на обявите, но обикновено така се получава, когато искаш да изпипаш нещо по правилата. Обичам да организирам разни събития и давам всичко от себе си. Нищо, че покрай протеста излизах в осем сутринта и се прибирах в десет вечерта", казва Деси.
Споделя, че била подготвена за критичната реакция на премиера и просветния министър. "Доста се обидих, че ни нарекоха извращение на демокрацията. А протестите на учителите, полицаите, пенсионерите? И те ли са извращение? Ние не сме роботи, за да нямаме право на глас по въпрос, който ни засяга. По-добре ли е да си мълчим и нищо да не правим?", негодува момичето. Тези въпроси са залегнали и в писмото до министъра на образованието Сергей Игнатов, което бе изпратено вчера чрез регионалния инспекторат по образованието в Шумен.
Деси твърди, че учениците са натоварени с тежка учебна програма, с лошо написани учебници, които и учителите не харесват.
"Много се радвам, че догодина завършвам училище и се махам от тази система. Обичам да ходя на училище, но всяка година ни се сервира нещо ново, което е по-лошо от предходното", споделя Деси. Още не е решила как ще продължи образованието си.
Информация вестник "24 часа"

Facebook коментари