Понеделник, 09 Септември 2024 г.

В Силистра продължават семинарите по Закона за управление на етажната собственост

Днес в Силистра започва третото мащабно мероприятие по проекта "Проучване и прилагане на добри европейски практики за оптимизиране жилищната политика на Община Силистра". Това е конференцията "Общини и жилищна политика". Организатор на събитието е "Компания за международни конгреси" ООД – град София, спечелила обществена поръчка по проекта. Работните групи и кръглата маса се провеждат в Силистра днес и утре в хотел "Данубе". Програмата включва запознаване и обсъждане на работен вариант на стратегия за жилищната политика на Община Силистра, разработен от "Юни Проджект" ЕООД – град София, също спечелила поръчка по проекта.
На вниманието на участниците стои обобщен анализ, съдържащ обобщени резултати от проведено проучване (100 анкетни карти) сред наемателите на общински жилища на територията на община Силистра през периода май-юни 2010 година. Анкетата е проведена в отговор на необходимостта от установяване на проблемите, които имат наемателите на общински жилища на територията на община Силистра. Основната цел на проучването е да се подпомогне общината в търсенето на решения за подобряване качеството на предоставяните услуги от общинската администрация и администрацията и ОбП "Жилфонд".
Всяка от картите включва 38 въпроса, насочени към качеството на предоставяните на наемателите на общински жилища и услуги от община Силистра и от ОбП "Жилфонд". Те дават информация за социалния профил на участниците - възраст, образование, брой членове в едно домакинство; качеството на административното обслужване на тези наематели - срокове за изчакване до настаняване в общинско жилище, видът на жилището, размер на заплащания наем, продължителност на престоя в общинското жилище, разход на всяко домакинство, състояние на наетото общинско жилище, необходимост от подобряване състоянието на наетото жилище; местоположение на наетото жилище и благоустроеност на района и не на последно място финансови параметри - среден размер на доходите в едно домакинство, чист месечен доход в едно домакинство. Анкетните карти са анонимни и са попълнени доброволно от наемателите на общински жилища.
Какво показват резултатите? Средния период, в който са чакали, след като са подали молба за настаняване в общинско жилище, е близо 3,5 години. Най-дългият период за изчакване е 16,5, а най-краткият - 2 месеца. Средната продължителност на ползване на общинско жилище под наем е 13,7 години. Най-дългият период - 36 г. 24 от анкетираните са отговорили, че ползваното от тях жилище е в "много лошо" състояние. 10 го определят като "лошо". "Задоволително" е отговорът на 34 от участниците в анкетата и само 17 го определят като "добро".
По отношение вида на жилището екипът установи, че по-голямата част от общинските жилища, които се отдават под наем са апартаменти. Общата им площ е от 3 133 кв.м. Къщите са с обща площ 1 886 кв.м. Съотношението на жилищната площ е приблизително 60:40% на апартаментите към къщите. По отношение броя на живеещите в общински жилища, резултатите от проведеното проучване показват, че средният брой на настанените в едно общинско жилище е 3-ма души. Средната наемна цена, плащана от наемателите за един месец е 46.61 лв. на месец. 13.89 лв. е наемът на член от домакинство. За 40 от анкетираните наемът е "висок, като процент от доходите за моето семейство, 57 го определят като "поносим - нито висок нито нисък", за трима той е "нисък, като процент от доходите на моето семейство".
63% от наемателите са редовни платци, т.е. около 2/3 от тях. Останалите 37% или около 1/3 са нередовни - плащат със закъснение. Това се дължи на факта, че хората, обитаващи общински жилища, са с ниски доходи. През отоплителният сезон наемателите плащат средно 84.98 лв. за електрически ток, извън него - 48.99 лв. На годишна база на човек разходите за електроенергия са 20.18 лв. на месец. Средномесечната стойност на разхода за вода на домакинство е 20.37 лв.
На въпроса "Необходимо ли е според Вас да бъда извършен ремонт на жилището, в което живеете?" са отговорили всички участници в проучването. 48 смятат, че жилището се нуждае от текущ ремонт; 38 - от основен; 10 считат, че жилището не се нуждае от ремонт, защото е в добро състояние; 3 са дали отговор "Не мога да преценя" и само 1 - "Аз съм го направил". На въпроса "Какъв беше крайният резултат за Вас при последният Ви контакт с Общинско предприятие "Жилфонд"?" 72.73% от анкетираните дават задоволителен отговор. Относно идеята за създаване на Организация на наемателите на общински жилища 88% от анкетираните дават положителен отговор. С това наемателите подкрепят недвусмислено необходимостта от създаването на такава организация, която да се занимава с проблемите им във връзка с жилищното настаняване и начина им на живот.
На участниците в конференцията ще бъде раздаден и проект за Стратегия за жилищна политика в община Силистра до 2015 г. Общинският план за развитие на община Силистра 2007 г. – 2013 г. поставя основен акцент върху устойчивото и икономическо развитие на общината, като център на Еврорегион "Дунав изток", растеж на заетостта и доходите на населението, обществено-културен възход. Основен приоритет е обновяване и изграждане на техническата инфраструктура, свързана с развитието на бизнеса и подобряване на жизнената среда. Изпълнението на Стратегията за развитие на жилищната политика на обновяване на жилищната среда, в съответствие с основната стратегическа цел, заложена в общинския план за развитие на общината - постигане на устойчиво икономическо. Основната цел на настоящата стратегия е Повишаване качеството на живот на жителите в община Силистра, чрез подобряване жилищната среда и благоустрояване на прилежащите пространства. За постигането й важна роля ще играе сътрудничеството между общината, гражданите, неправителствените организации и бизнеса. В стратегията за развитие на жилищната политика на жилищната политика на община Силистра са предложени три основни приоритета за подобряване на жилищната среда и качество на живот за местното население: подобряване състоянието на жилищния фонд, представен в многофамилни жилищни сгради; подобряване на благоустрояването на междублоковите пространства в жилищните комплекси и подобряване състоянието на общинския жилищен фонд и жилищна задоволеност на жителите на общината.
27% от сградите, от общо 41 000 жилищни сгради и жилища в Силистра, са градени в периода 1961- 1970 г., показва проучването в Стратегията. Делът на периода 1991 – 1945 г. е около 21%. След 1990 г. общо окорло 6%. Делът на жилищните сгради с възраст между 30 и 80 години е по-голям. Общият брой на тези жилища възлиза на 10 163 или 79,72% от общия брой. Жилищните сгради в пълна физическа годност са 2105 или 16,51% от общия брой. Сградите с паянтова конструкция са не повече от 8-10%. 97,10% е частната собственост, при ниска платежоспособност на по-голямата част от обитателите им. Двустайни са 40% от жилищата. По данни на Дирекция "Общинска собственост" при община Силистра към 31.12.2009г. Община Силистра разполага с 636 общински жилища, което представлява 2,22% от общия жилищен фонд на общината.
Важен въпрос по отншение на разработването и прилагането на общинската стратегия за развитиена жилищната политика е защитата на принципа на \"партньорство\" между местната власт и всички партньори в процеса на местното развитие. Както всички общини, така и община Силистра трябва да разчита на собствения си капацитет и ресурси за финансиране подготовката на проекти и тяхното съфинансиране. От една страна, това означава при съставянето на годишните бюджети да се определят приоритети и да се отпускат средства за разработване и съфинансиране на приоритетни проекти. От друга страна, това на ЕС. До края на 2011 г., общината трябва да определи и разработи приоритени проекти за подобряване на жилищната среда в община Силистра. Планирането е основна част от изпълнението на стратегията. Наложително е да се приложат неотложни мерки за повишаване информираността на местното население за проблемите свързани със съществуващият жилищен фонд. Местните участници трябва да осъзнаят, че успешното включване в програмите и проектите, подкрепящи регионалното развитие, ще зависи и от тяхната инициатива, способност за поемане на риск, новаторство и капацитет за изграждане на партньорства.
По материалите на проекта - Й. Георгиев

Facebook коментари