Четвъртък, 13 Август 2026 г.

Фериботът Кълъраш–Остров е спрян за неопределено време заради ниското ниво на Дунав

Фериботната връзка Кълъраш–Остров, използвана и от пътуващи към Силистра и българското Черноморие, е временно преустановена от 13:45 часа на 13 август 2026 г. Причината е изключително ниското ниво на река Дунав, което вече не позволява безопасното извършване на курсовете.

Информацията е потвърдена от Териториалния инспекторат на Гранична полиция – Гюргево, след уведомление от компанията оператор на фериботната линия, съобщава румънското издание Obiectiv.

Според граничните власти неблагоприятните хидрологични условия са направили невъзможно продължаването на превозите при необходимото ниво на безопасност.

Няма срок за възстановяване на курсовете

Към момента не е обявена дата или час за възстановяване на фериботната връзка.

От румънската Гранична полиция уточняват, че движението ще бъде възобновено веднага щом нивото на водата и навигационните условия позволят отново безопасно преминаване.

Шофьорите, които планират пътуване към България, са призовани предварително да проверяват актуалната обстановка и при необходимост да използват алтернативни гранични пунктове.

Спирането на линията идва в период на засилен туристически трафик, като маршрутът Кълъраш–Остров се използва и от водачи, пътуващи към Силистра и българското Черноморие.

Съобщава се и за блокирана драгажна техника

Според информация, цитирана от румънското издание, при опит за удълбочаване на плавателния участък драгажна техника е останала блокирана, което допълнително е усложнило ситуацията.

Проблемите не са ограничени само до района на Кълъраш. Ниското ниво на Дунав е довело до временно спиране и на други фериботни линии по реката, включително Оряхово–Бекет и Свищов–Зимнич.

Ситуацията показва нарастващите затруднения за корабоплаването по Дунав при продължаващото маловодие.

Източник: Obiectiv-online.ro

Редактор "Екип на Кворум"