Събота, 27 Юни 2026 г.

Ритуалът "Първа жътва" събра жители и гости край Варненци

С традиционния ритуал "Първа жътва" в село Варненци, община Тутракан, бе дадено символично начало на жътвената кампания. Инициативата се проведе вчера по повод настъпването на усиления земеделски сезон.

Проявата е организирана от Народно читалище "Светлина-1904", чиито екип и самодейци отправиха поздрав към земеделска кооперация "Прогрес" с пожелания за здраве, плодородие и успешна реколта.

В духа на българските традиции участниците пресъздадоха старинни елементи от началото на жътвата. На полето бяха представени обичаи, свързани с първото зажънване, хляба, класовете жито и почитта към труда на земеделците.

След ритуала отец Михаил Михайлов от Тутраканска околия към Русенската епархия отслужи водосвет на полето. По православна традиция той благослови земеделците и отправи молитва за здрава реколта, благоденствие и спокойна година за всички, които работят на земята.

Събитието съчета традицията, вярата и уважението към земеделския труд, като събра жители на селото, самодейци и представители на местната общност край златните ниви на Добруджа.

Редактор "Екип на Кворум"