В село Белица ще пресъздадат обичая "Първа жътва"
Самодейците от НЧ "Христо Ботев – 1942 г." в село Белица ще пресъздадат традиционния обичай "Първа жътва". Събитието ще се проведе на 1 юли, сряда, от 09:00 часа на нивата "Топкуру" по пътя за град Тутракан.
Инициативата се организира по покана на ЗК "Изгрев 92" – село Белица. Възстановката ще върне участниците към старите земеделски традиции, свързани с началото на жътвата – един от най-важните моменти в стопанския календар на българското село.
Очаква се в обичая да се включат самодейци, облечени в народни носии, които ще покажат характерни елементи от ритуала – благослов за плодородие, първи снопове жито и почит към труда на земеделците.
"Първа жътва" е празник на хляба, земята и труда, който съхранява паметта за поколенията, обработвали добруджанските ниви. Организаторите отправят покана към жители и гости на региона да присъстват на събитието и да станат част от една жива българска традиция.
Редактор "Екип на Кворум"
Инициативата се организира по покана на ЗК "Изгрев 92" – село Белица. Възстановката ще върне участниците към старите земеделски традиции, свързани с началото на жътвата – един от най-важните моменти в стопанския календар на българското село.
Очаква се в обичая да се включат самодейци, облечени в народни носии, които ще покажат характерни елементи от ритуала – благослов за плодородие, първи снопове жито и почит към труда на земеделците.
"Първа жътва" е празник на хляба, земята и труда, който съхранява паметта за поколенията, обработвали добруджанските ниви. Организаторите отправят покана към жители и гости на региона да присъстват на събитието и да станат част от една жива българска традиция.
Редактор "Екип на Кворум"