Вторник, 23 Юни 2026 г.

Ученици от Силистра представиха девет проекта срещу насилието, зависимостите и безразличието

Финалистите в конкурсната сесия "Младежта срещу насилието и наркотиците" и "Младите за Силистра" 2026 показаха идеи за здравословен живот, доброволчество и гражданска активност

Девет ученически проекта, реализирани в рамките на Съвместната конкурсна сесия "Младежта срещу насилието и наркотиците" и "Младите за Силистра" 2026, бяха отчетени днес в Силистра.

Инициативата е организирана от Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, Общинския съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационния център по зависимости, както и от отдел "Образование, култура и спорт" към Община Силистра.
Заместник-кметът "Хуманитарни дейности" Стилиян Стойчев поздрави финалистите и участниците в програмата.

Основната цел на конкурсната сесия е да насърчи инициативността, доброволчеството, гражданската активност и креативността на младите хора. По време на срещата ученици, учители и родители се запознаха с резултатите от реализираните дейности и с посланията, които младите автори отправят към своите връстници и местната общност.

Сред представените проекти бяха инициативи, посветени на здравословния начин на живот, превенцията на агресията и зависимостите, безопасността на пътя, любовта към родния град, грижата за природата и активната гражданска позиция.

В програмата бяха включени следните класирани проекти:

1. "Избирам здравето в Силистра: млади хора за активен и отговорен живот" – ученици от ПГ "Пеньо Пенев" – Силистра, с ръководител Кристина Петкова.
2. "Твоят избор е твоята сила!" – школи Екоклуб "Пеликан" и "Млад природозащитник" при ЦПЛР – ОДК, с ръководител Ивена Нейкова.
3. "Мисия Родина" – ученици от 5. "В" клас на ОУ "Иван Вазов", с ръководител Иванка Желязкова.
4. "Агресията – слабост, маскирана като сила" – ученици от 11. клас, профил "Биология", в ЕГ "Пейо Яворов", с ръководител Петя Генчева.
5. "Активно, Разумно, Здравословно" – ученици от 12. клас, профил "Биология", в ЕГ "Пейо Яворов", с ръководител Петя Генчева.
6. "Активни, балансирани, здрави" – неформална група "Рестарт" от ООС "Младост", с ръководител Атанас Атанасов.
7. "5К: Въздух. Вода. Огън. Земя. Любов." – група "Творци на спомени" от ПЗГ "Атанас Буров", с ръководител Берфин Балабанова.
8. "Безопасен път – сигурно бъдеще" – група "Млади пътни експерти" от ПГ "Евлогий Георгиев", с ръководител инж. Галимир Николов.
9. "Трудно е... и точно затова си струва" – група "Жълтите жирафи" от СУ "Никола И. Вапцаров", с ръководител Десислава Петрова.

От Община Силистра изразиха благодарност към всички ученици, ръководители, партньори и поддръжници, включили се в инициативата.
След официалното представяне за участниците е била организирана почерпка, която е дала възможност на младите хора да обменят впечатления и идеи за бъдещи съвместни каузи.

Редактор "Екип на Кворум"