Вторник, 09 Юни 2026 г.

Велика Славова: Честите дъждове пречат на земеделската работа в Силистренско

Необичайно интензивните валежи и честите градушки през последните седмици създават сериозни затруднения за земеделските производители в Силистренско. Част от културите вече са засегнати, а агротехническите дейности изостават заради невъзможност да се влезе в полетата.

За проблемите съобщи пред БНР – Шумен Велика Славова, председател на земеделската кооперация в село Професор Иширково.

По думите ѝ през май в района са измерени около 130 литра на квадратен метър дъжд, а от началото на юни досега – още около 30 литра. Честите превалявания са затруднили работата на стопаните и са повлияли негативно върху част от продукцията.

"На 11 май имахме много силна градушка. През цялото време има превалявания, които пречат на извършването на някакви дейности. Сега, в последните седмици, започнахме да прибираме череши и люцерна. Черешите изгниха и прекратихме прибирането", посочва Велика Славова.

Засегнати са ранните череши върху площ от около 20 декара. Проблеми има и при сеното, чието качество се е влошило заради честите дъждове по време на прибирането.

Според Славова част от пролетните култури са затлачени, а дейностите по полетата изостават, тъй като техниката не може да влезе в преовлажнените площи.

Очакванията са жътвата на ечемика да започне до 10–15 дни, ако метеорологичните условия позволят. При пшеницата обаче се предвижда закъснение спрямо предходни години.

Ситуацията поставя земеделските производители в региона пред сериозни изпитания в началото на активния летен сезон. Продължаващите валежи могат да окажат влияние както върху добивите, така и върху качеството на продукцията.

Редактор "Екип на Кворум"