Сряда, 13 Май 2026 г.

РИОСВ – Русе е извършила 106 проверки през април, двама силистренци глобени за движение в резервата "Сребърна"

Общо 106 проверки са извършили експертите на РИОСВ – Русе през месец април 2026 г., показва месечният отчет на инспекцията. От тях 48 са били планови, а 58 – извънредни. Проверените обекти са общо 95, като 63 от тях са били включени в планирания контрол, а 32 – проверени по извънреден ред.

В рамките на осъществения контрол от инспекцията са издадени 86 предписания чрез констативни протоколи и още 5 предписания с официални писма за отстраняване на установени нарушения.

През отчетния период са били съставени и седем акта за установяване на административни нарушения.

От директора на РИОСВ – Русе са издадени две наказателни постановления, свързани с нарушения на режима в Поддържан резерват "Сребърна". Санкционирани са две физически лица от Силистра за нерегламентирано движение с автомобили на територията на резервата, който е обявен за защитена територия с международно значение за опазване на птиците.

На 14 април двама силистренци са наложени глоби от 500 лева по наказателно постановление №09 и 10/14.04.2026 г. за нарушение на чл. 27, ал. 1 и ал. 2 от Закона за защитените територии, свързано с движение на автомобил в защитената зона на резервата.

От РИОСВ напомнят, че достъпът и движението на моторни превозни средства в защитените територии е строго регламентиран с цел опазване на биоразнообразието и спокойствието на защитените видове птици в района на езерото Сребърна.

Редактор "Екип на Кворум"