Вторник, 28 Април 2026 г.

Интердисциплинарен урок по математика и икономика в СУ "Христо Ботев" – Тутракан

Ученици решаваха реални финансови казуси в рамките на програма "Иновации в действие"

На 20 март 2026 г. в СУ "Христо Ботев" – Тутракан се проведе интердисциплинарен урок по математика и икономика на тема "Измерители в икономиката – лихва, рента, капитал" с учениците от 10.Б клас.

Инициативата е част от дейностите по Национална програма "Иновации в действие", която насърчава прилагането на съвременни и интегрирани методи на обучение. Урокът беше подготвен и реализиран от учителя по математика г-н Иван Петров и учителя по икономика г-жа Пламена Жугаурсова.

По време на занятието учениците съчетаха знания от двата учебни предмета, като работиха по практически задачи и реални житейски казуси, свързани с кредити, рента и спестявания. Така те имаха възможност да разберат как математическите изчисления намират приложение в ежедневните финансови решения.

Специален акцент в урока беше участието на г-н Валентин Вълчев – отговорник на офис на Банка ДСК в Тутракан, който представи реални погасителни планове и запозна учениците с начина на изчисляване на лихвите и месечните вноски.

Инициативата предизвика сериозен интерес сред учениците и показа значението на практическите знания за изграждането на финансова грамотност. Тя затвърди разбирането, че обучението, свързано с реалния живот, е ключът към по-добра подготовка на младите хора.

Редактор "Екип на Кворум"