Вторник, 28 Април 2026 г.

"В прослава на свободата" – Силистра отбеляза 153 години от гибелта на Васил Левски

Силистра почете 153 години от гибелта на Васил Иванов Кунчев – Васил Левски – Апостола на свободата и Дякона, с панихида и възпоменателна церемония пред неговия паметник в града.

Панихида в катедралния храм

В катедралния храм "Св. св. първовърховни апостоли Петър и Павел" в Силистра панихида за Апостола отслужи Негово Високопреосвещенство Доростолският митрополит Яков, в съслужие с духовници от епархията. В молитвено смирение бяха припомнени саможертвата и заветът на Левски – за чиста и свята република, за свобода и равенство пред закона.

Поклон пред паметника на Апостола

След църковния ритуал пред паметника на Васил Левски се състоя възпоменателна проява под надслов "В прослава на свободата". Слово за делото и историческото значение на Апостола поднесе инж. Тихомир Борачев – член на Общинския комитет "Васил Левски".

Почетен караул пред монумента заеха ученици от ПМГ "Св. Климент Охридски" – Силистра, които с присъствието си засвидетелстваха приемствеността между поколенията. Стихотворението "Обесването на Васил Левски" бе рецитирано от Габриел Ангелов, а думите на Иван Вазов отекнаха като жив спомен за величието и трагизма на историческия момент.

Венци и цветя в знак на признателност

Венци и цветя пред паметника поднесоха представители на местната и държавната власт, на духовенството, на политически партии, културни и образователни институции, както и десетки граждани.

Силистра отново засвидетелства, че паметта за Апостола не е само исторически факт, а жив морален ориентир – за отговорност, чест и дълг към Отечеството.

Редактор "Екип на Кворум"