Сряда, 20 Май 2026 г.

Над 400 жалби за високи сметки за ток в КЕВР, сред тях и срещу ЕНЕРГО-ПРО

До вчера в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) са постъпили 320 жалби от битови потребители за завишени сметки за електроенергия. Това съобщи председателят на регулатора Пламен Младеновски по време на изслушване в Комисията по енергетика в Народното събрание.

От подадените сигнали 152 са срещу "Електрохолд", 89 – срещу "ЕВН" и 79 – срещу "ЕНЕРГО-ПРО". Само през днешния ден са постъпили още около 80 жалби.

По думите на Младеновски, КЕВР се е самосезирала и е започнала проверки още на 4 февруари – преди в комисията да бъде получена първата жалба. След публичния брифинг на 5 февруари обаче сигналите рязко са се увеличили.

"Прави впечатление, че жалбите са основно от потребители, които се отопляват на електроенергия. Цената на тока не може да бъде причина за повишени сметки, защото тя не е променяна от 1 юли и е сред най-ниските в Европейския съюз", заяви председателят на КЕВР.

Регулаторът вече е изискал информация от електроразпределителните дружества. Предстои сравнение на отчетените количества електроенергия с фактурите за съпоставим период – най-вече януари на предходната година. Ще се проверяват още отчетният период (дали не надвишава 31 дни), прилагането на действащите цени и начинът на превалутиране на сметките.

До момента не са установени нарушения при превалутирането. В случаите, при които бъде установено драстично завишение – два, три или четири пъти над обичайното за сходен период – електромерите ще бъдат сваляни и изпращани за лабораторна проверка.

Младеновски подчерта, че при доказани нарушения КЕВР ще бъде безкомпромисна в налагането на санкции.

Темата предизвика обществен отзвук и в редица региони на страната, включително в Североизточна България, където потребители, обслужвани от ЕНЕРГО-ПРО, също сигнализират за по-високи сметки за януари.

Източник: bTV Новините