Вторник, 28 Април 2026 г.

Потребителската такса при личен лекар може да се повиши от ноември

От 2026 г. сумата ще се обвърже с минималната работна заплата

Потребителската такса за посещение при личен лекар да стане 3,90 лв. за периода ноември–декември 2025 г., а от 1 януари 2026 г. да бъде изчислявана като около 0,5% от минималната работна заплата. Това предложение е включено в официално становище на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ), публикувано на сайта на организацията.

Документът е изпратен до Министерството на здравеопазването, Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Българския лекарски съюз (БЛС).

Според предложението, същата такса да се прилага и при посещение на лекар по дентална медицина, с цел уеднаквяване на условията за заплащане при различните медицински специалисти.

НСОПЛБ предлага пенсионерите да заплащат намалена такса от 1,95 лв. при посещение на личния си лекар.

Организацията настоява още институциите, които освобождават от потребителска такса определени групи граждани (като социално слаби, инвалиди и др.), да предвиждат бюджетни средства за компенсация на лекарите, така че те да не понасят финансови загуби.

Предложението цели актуализиране на таксата в съответствие с икономическите условия и нарастващите разходи за здравни услуги, както и създаване на по-справедлив и устойчив механизъм за заплащане на медицинската помощ в доболничната практика.