Вторник, 28 Април 2026 г.

Съдът в Дулово отмени 2 000 лв. глоба за липса на "Гражданска отговорност": управителят не е длъжен лично да плаща

НА 15 юли 2025 г. Районният съд в Дулово отмени наказателно постановление, с което гражданин от областта бе глобен с 2000 лв. заради липса на застраховка "Гражданска отговорност" на автомобил, собственост на фирма, чийто управител е същият гражданин. Съдът прие, че наложената глоба е незаконосъобразна и в противоречие със Закона за застраховането.

Санкцията е била издадена от служител на ОДМВР – Силистра, РУ – Дулово, който е счел, че отговорността за липсата на задължителната застраховка следва да се понесе от физическото лице – управител на фирмата. При проверка е установено, че автомобилът не е имал валидна застраховка "Гражданска отговорност", но по документи той е собственост на юридическо лице.

Съдът обаче прие, че по силата на чл. 483, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането, задължението за сключване на застраховка е на собственика на превозното средство, а в конкретния случай това е юридическо лице, а не управителят като физическо лице. Според съда административнонаказващият орган е приложил санкция в размер на 2000 лв., каквато законът предвижда само за юридически лица или еднолични търговци – което представлява нарушение на закона.

Съдът отхвърли и аргумента, че управителят следва да отговаря като фактически ползвател или водач на автомобила, тъй като в наказателното постановление ясно е посочено, че е санкциониран като собственик, а не като водач. Такава промяна в правната квалификация не може да се направи от съда постфактум.

В резултат на това съдът отмени наказателното постановление и осъди ОДМВР – Силистра да заплати на жалбоподателя 400 лв. за направени разходи по адвокатско възнаграждение. Искането на ответника за юрисконсултско възнаграждение бе отхвърлено.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – Силистра в 14-дневен срок.

Източник: Решение № 57/15.07.2025 г. на Районен съд – Дулово