Сряда, 19 Март 2025 г.

Проектът на областта:"Седемте състояния на водата..." е тазгодишният победител в национален конкурс

Проектът "Седемте състояния на водата...", който е тазгодишният победител в Националния конкурс "Отлична туристическа дестинация" на проект "ЕДЕН", бе представен пред журналисти днес (25.06.2010 г.) в заседателната зала на Областна администрация-Силистра
На срещата присъстваха зам. областният управител Тодора Цонева, която е и координатор на проекта, Даринка Иванова – нач. отдел в Областна администрация и експертите в администрацията Ренета Костадинова и Грета Маринова.
Зам. областният управител Тодора Цонева подчерта, че философията на националния конкурс ЕДЕН е различна от досега познатите – той няма финансов еквивалент. "Както идеята, така и създаването на Проекта, са дело на екипа на Областна администрация. Отзоваха се и специалисти от 7-те общини на областта, които оказаха пълно съдействие при набирането на информация за представените местности и ритуали, в това число и съпътстващите ги легенди. Не са харчени средства, нито резултатът от класирането ни е съпроводено с отпускането на някакви средства", заяви зам. областният управител Тодора Цонева. Тя подчерта, че "класирането на първо място води със себе си единствено и само реклама за област Силистра. т.е. малко-познати местности и обекти получават шанс да бъдат популяризирани от Европейския съюз.
Областна администрация-Силистра постави основите и този успех тепърва ще бъде осъзнаван, бе мнението на екипа.
В заседателната зала на областна администрация бе представена и кратка презентация на местностите и обектите, включени в проекта:
В проекта "Област Силистра представя: Седем състояния на водата –Дух, Здраве, Вяра, История, Красота, Традиция и Бит" са включени седемте общини от областта, които представят oбект или ритуал, свързан с водата. Умишлено в наименованието е търсена аналогия с агрегатните състояния на водата, но в проекта състоянията на водата са:
Първо "състояние" на водата –ДУХ- е заредено с духа на легендарния светец Демир Баба (Железния баща) ,чието име се свързва с извличането на вода от земята. Мястото е символ и на верската толерантност и разбирателства в нашия край, тъй като от години християни и мюсюлмани се събират, празнуват и правят курбани тук.
Второто "състояние" на водата е в нейната целебна сила. ЗДРАВЕТО спохожда всеки, измил се с водата на чешмата "Калимарица" в село Ветрен (община Силистра). Съществува легенда, според която водата от чешмата влияе благоприятно върху потентността на мъжете и помага на жените да заченат.
Третото "състояние" на водата е ВЯРАТА , която носи всеки, посетил Манастира "Св. Марина" край село Сяново (община Тутракан). Манастирът е известен със своето аязмо (извор с лековита вода), което вече е част от параклис. Всяка година на храмовия празник на манастира се стичат богомолци от близо и далеч, за да търсят изцеление във водите на извора.
Четвъртото "състояние" на водата е Историята - на Кючук – Кайнарджанската чешма (общ. Кайнарджа). Всеизвестен е фактът, че през 1774 г. там е сключен мирен договор между Русия и Османската империя, с който се покровителства християнската църква на територията на цялата Османска империя. Интересен е митът, че който пие от извора получава целувка от Екатерина Велика.
Петото "сьстояние" на водата е Красотата, на която може да се насладите, посещавайки блатото с водните лилии край село Мальк Преславец (общ. Главиница). За красотите на Малък Преславец, говори писмо на Киевския княз, посетил местността, до майка му, в което той пише: "Майко, ако искаш да видиш по-красива земя от Киевската, ела в Кадъ-кьой" (писмото се съхранява в държавният исторически музей - гр. София). Блатото Малък Преславец е една от последните запазени влажни зони по българския участък на р. Дунав. Островите от водни лилии и концентрацията на редки и застрашени от изчезване водолюбиви птици са малко познати, но не по-малко привлекателни за природолюбители.
Шестото "сьстояние" на водата е ТРАДИЦИЯТА на населението в региона, свързано с обичая "Пеперуда" (молебен за дъжд). В проекта е представено изпълнението на обичая в община Алфатар.Няма точно фиксирана дата, но се прави обикновено през "Петровия месец" ( втората половина на месец юни) и по време на суша.
Седмото вкусно "състояние" на водата може да опитате в БИТА/КУХНЯТА на рибарите от рибарското селище на с. Гарван (общ. Ситово).

През месец август т.г., специалисти от Европейската комисия ще посетят област Силистра и ще заснемат презентационен филм с красиви местности, обичаи, забележителности и традиционни дейности. Той ще бъде излъчен през месец септември в Брюксел на специална церемония по награждаването на проектите от целия Европейски съюз.
Конкурсът EDEN /бел.ред. ЕДЕН/ за отлична туристическа дестинация, по програма Нови индустрии, туризъм и корпоративна социална отговорност на Европейската комисия /ЕК/ стартира през 2006 г. първите номинации са през 2007 г.
Право на участие имат всички страни-членки на Европейския съюз и кандидатките за членство.
Всяка година се определя тема на конкурса:
През 2007 г темата е "Най-добре развиваща се дестинация за селски туризъм" (участват 10 държави). България не участва.
2008 г – Туризъм и местно нематериално наследство", участват 20 държави. България се вкючва с "Най-добра туристическа дестинация – Белоградчик"
2009 г – тема "Защитени територии" – включват се 22 държави. Българското участие е гр. Белица.
2010 г. – темата е "Воден туризъм". Българският участник е област Силистра.
(изборът се осъществява след национална селекция за най-добра туристическа дестинация)

Facebook коментари