Вторник, 28 Април 2026 г.

Съдът в Дулово остави в сила 2 000 лв. глоба за 19-годишен тираджия

Районен съд – Дулово потвърди наказателно постановление, с което на М. М. С. (19 г.) е наложена глоба от 2 000 лв. за това, че през ноември 2023 г. е управлявал товарен автомобил N3+O4 по републикански път без валидна карта за квалификация на водача (CPC).

Какво се случи?

• На 29 ноември 2023 г. инспектори на РД "Автомобилна администрация" – Русе спрели за проверка камиона "MAN" с полуремарке по маршрут Козлодуй – Кубрат.
• Представената карта за квалификация бе изтекла с 2 седмици – валидна до 12 ноември 2023 г.
• Проверка в националната система на ИА "АА" потвърдила липса на актуална CPC на името на водача.

На водача бил съставен акт, а впоследствие издадено наказателно постановление за нарушение на чл. 87, т. 3 от Наредба № 33/1999 г. на Министерството на транспорта, на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от Закона за автомобилните превози.

Съдът прие, че както актът, така и постановлението са издадени от компетентни органи, спазени са всички срокове и формални изисквания, а нарушението е доказано по безспорен начин. Посочено бе, че дори и жалбоподателят да е предприел действия за подновяване на квалификацията си впоследствие, това не заличава извършеното нарушение.

Мотивите на съда изрично подчертават, че не може да се приеме наличие на "маловажен случай" – тъй като изискването за валидна карта е от съществено значение за безопасността на обществения превоз. Нещо повече – при проверката са установени две отделни нарушения, което допълнително изключва хипотеза на инцидентен или технически пропуск.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Силистра в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

Източник: Решение № 54/01.07.2025 г. на Районен съд – Дулово