Вторник, 28 Април 2026 г.

ОУ "Свети свети Кирил и Методий", Силистра: Ученици преживяха славната история на Тутраканската епопея

Ученици от клуб "Горди българчета" и техни приятели от ОУ "Свети свети Кирил и Методий" в Силистра посетиха диорамата "Тутраканска епопея 1916", намираща се край село Шуменци. Посещението беше част от проекта "Силата на българския дух", одобрен от Община Силистра.

В музея, открит преди близо година, учениците имаха възможност да се потопят в една от най-големите битки от Първата световна война, поставила началото на освобождението на Южна Добруджа. Участниците разгледаха впечатляващи витрини с артефакти, 3D карти на събитията и модерна диорама, която ги пренесе директно на бойното поле чрез завладяващ триизмерен филм. Във филма участваха военнослужещи от Националния военен университет "Васил Левски" – Велико Търново.

Посещението бе допълнено от увлекателен разказ на г-н Тодор Николаев, дългогодишен преподавател по история в ПМГ "Св. Климент Охридски" – Силистра. Той обогати знанията на учениците с важни детайли относно боевете и създаването на военното гробище край село Шуменци.

Съчетанието между класически музей и най-съвременни интерактивни методи с 360-градусово визуално изживяване направиха визитата незабравима и помогнаха на учениците да усетят истинската сила на българския дух.