Събота, 21 Юни 2025 г.

Аграрен експерт от Силистра: С ренти и дивиденти не се прави модерно земеделие

Боянов: Българските кооперации имат нужда от трансформация по европейски модел

Аграрният експерт от Силистра настоява за законови промени, които да гарантират икономическа справедливост за собствениците на земя


В продължение на своя анализ аграрен специалист Кирил Боянов заявява, че днешната земеделска кооперация в България е морално остаряла и няма нищо общо с модерните кооперативи от Западна Европа. Според него именно липсата на нормативна актуализация и прозрачност в управлението поражда недоверие сред членовете и ерозира икономическата стабилност на сектора.

"Много председатели не актуализират дяловите вноски в зависимост от резултатите, а умишлено поддържат нисък таван от 1000 лв. капитал. Вместо да се инвестира в техника или земя за кооперацията, печалбата се разпределя като рента и дивидент, което води до потребителски, а не дългосрочен модел", казва той.

Според Боянов при благоприятни финансови резултати, част от рентата трябва да се капитализира, за да се засили икономическата обвързаност на собствениците със самата кооперация. Той предупреждава, че в бъдеще – при евентуално преобразуване на кооперациите в акционерни дружества – липсата на актуализиран капитал ще позволи на ограничен кръг лица да присвоят контрол върху създаденото общо имущество.

"Вместо да е събирател на интереса на собствениците, кооперацията може да се превърне в средство за икономическо подчинение и експлоатация на общата собственост от приближени лица", подчертава той.

Боянов приветства част от последните законодателни промени, като например предоставянето на държавни и общински земи на производители от секторите на животновъдството, овощарството и зеленчукопроизводството. Според него това може да осигури реален поминък на стопаните, които досега са били изтласкани от пазара от едри зърнопроизводители.

По отношение на субсидиите той предлага:

✅ Субсидиране на база реализирана продукция, вместо фиксирани суми на декар или брой животни
✅ Райониране на културите – всяка култура да се подпомага според агроклиматичната зона
✅ Контрол върху рентите чрез държавно определени прагове по райони

Facebook коментари