Четвъртък, 17 Април 2025 г.

Силистренски съветници посетиха най-големия ветропарк в България

По предоставена информация от Общински съвет – Силистра, в края на миналата седмица група общински съветници и служители на Общинска администрация посетиха Ветропарк "Св. Никола" край Каварна — най-голямото съоръжение от този тип в България. Визитата бе организирана по покана на "Гео Рестарт" ООД във връзка с техните инвестиционни намерения за изграждане на вятърен парк в Силистренския регион.

По време на посещението домакините подробно представиха дейността си, като акцентираха върху дългогодишния опит във внедряването и управлението на вятърни енергийни мощности. Съветниците от Силистра се запознаха с изградени инфраструктури, мерките за екологична безопасност, мониторинга на въздействието върху птиците и подкрепата за местните общности чрез дарения и изплащане на местни такси и данъци.

Според предоставената от общината информация, ветропаркът край Каварна е пример за работеща система с ниско въздействие върху околната среда и интегрирана радарна защита за мигриращите птици. Отчетено е, че за 15 години експлоатация не е регистриран нито един инцидент с ято птици, а допълнителна инфраструктура като селскостопански пътища и подземна кабелна мрежа се ползва от местните общности.

Все пак, идеята за изграждането на подобен вятърен парк в Добруджа предизвиква нееднозначни реакции сред местното население. Притесненията на част от жителите са свързани с въздействието върху ландшафта, селскостопанската дейност и биоразнообразието в района. Въпреки това, по време на срещата експертите увериха, че проектите от ново поколение използват по-ефективни и екологосъобразни технологии, които минимизират потенциалните негативни ефекти.

"Взетите решения днес дават ефект след 15-20 години", подчертаха домакините, като изразиха увереност, че инвестициите във възобновяема енергия ще донесат дългосрочни ползи за регионалната икономика.

Посещението бе част от активните усилия на местната власт да информира обществото за потенциалните инвестиционни възможности в областта и да бъде потърсен баланс между устойчивото развитие и опазването на природата в Крайдунавска Добруджа.

Facebook коментари