Неделя, 27 Април 2025 г.

Бизнесът търси строители и шивачи

Професионалното образование и нуждите на пазара на труда: Несъответствията, които пречат на икономиката

Бизнесът търси строители и шивачи, но професионалното образование подготвя ресторантьори и икономисти


Проучване на Института за пазарна икономика (ИПИ) разкрива сериозни разминавания между предлагането в професионалното образование и нуждите на пазара на труда. Анализът, обхващащ период 2024–2025 г., показва, че за 15 от 20-те най-търсени професии в страната, професионалните училища подготвят малко или никакви кадри.

Търсенето на строители и шивачи остава неудовлетворено

Професията строител, която представлява 15% от търсенето на специалисти, получава едва 0,2% от приема в професионалното образование. Сходна е ситуацията със шивачите и машинните оператори, които вземат по над 6% от търсенето, но включват само с 0,3% от обучаемите. За сметка на това, специалности като икономика, ресторантьорство и информатика, макар и важни, са представени насочени към реалните нужди на бизнеса.

Затрудненията на работодателите

През 2024 г. около две трети от работодателите имат затруднения при намиране на квалифицирани кадри. Най-голямо е търсенето в направленията "Архитектура и строителство", "Техника" и "Производство и преработка", които съставляват над 60% от бъдещите нужди на пазара на труда. Въпреки това, приемът в тези направления е само 36% от общия.

Несъответствия в дългосрочен план

Анализаторът показва, че при професиите със средносрочно търсене също има големи несъответствия. Например, специалистите в "Стопанско управление и администрация" се очаква да събират 34% от търсенето, но само 10% от учениците се обучават в това ръководство. Обратно, в областта като информатика, където търсенето е само 2%, са записани 15% от осмокласниците.

Професионалното образование: Потенциал и предизвикателства

Професионалното образование формира 59% от общия прием в средното образование през учебната 2024/2025 г., като в него са записани 36 129 ученици в 142 професии. Въпреки това, за близо половината професии приемът е под 100 места годишно. Най-много ученици се обучават в направленията техника, информатика и услуги за личността.

Данните показват, че завършените професионално образование имат висока икономическа активност (активност 82,8%), по-висока от тази на хората като цяло средно образование (76,1%). Коефициентът на заетостта на тези с професионална квалификация е 79,7%, а безработицата е само 3,7%.

Дуалното обучение – ключ към по-добра връзка с бизнеса

Дуалното обучение, което комбинира и практика, засяга едва 9% от учениците в професионалното образование. Русе е лидер в прилагането на дуалната система, докато в Перник няма нито един ученик в такава форма. Експертите от ИПИ препоръчват разширяване на следващото обучение и облекчаване на регулациите, за да се получат отговори на нуждите на бизнеса.

Какво препоръчват експертите?

Експертите настояват за по-добро планиране и адаптиране на професионалното към пазара на труда. Сред предложенията са:

• Проследяване на реализацията на завършените ученици.
• Намаляване на прием за професии без търсене и увеличаване на тези, които са необходими.
• Разширяване на цялото обучение.
• Въвеждане на високотехнологични центрове за практическо обучение.
• По-широко отраслово образование с акцент върху езиково и технологично обучение.

За да бъде професионално подходящото образование за нуждите на икономиката, е необходимо по-тясно сътрудничество между образователната комисия, бизнеса и държавата. Само така може да се осигури балансиран и ефективен трудов пазар, който да даде резултати на предизвикателствата на бъдещето.

Facebook коментари