Четвъртък, 12 Декември 2024 г.

Издигат кръст над Силистра в памет на Доростолските мъченици

С благословията на Доростолски митрополит Яков съвместно между Доростолска епархия и Филиал Силистра на Русенския университет бе проведена конференция, посветена на 1 720 години от мъченическата смърт на св. Дасий през 303 г. край брега на р. Дунав в римския град Дуросторум – днес град Силистра. В нея бяха представени 4 доклада, три от които бяха посветени на броя и именика на Доростолските светци от трети до деветнадесети век. Според проф. дин Георги Атанасов – археолог и автор на книги за светци, броят им е изведен с доказателства до общо 12. По доклада обаче на протопрезвитер Добри Чаков – доктор по богословие и протосингел на Доростолска епархия, този списък е допълнен до 23 светци. Други трима, от които две са жени, към тях добави в своя доклад Аурелиан Котобан от Република Румъния, който е автор на разработки на църковна тема, някои от които са издадени и в негови книги.

Така сума сумарно излиза, че има податки за поне 25 Доростолски мъченици, заслужаващи в тяхна чест да бъде създаден своеобразен монумент за чест и прослава на извършения подвиг – саможертва в името на Христовата вяра. Той е планиран да бъде във вид на гигантски кръст, издигнат над град Силистра – седалище на древно просиялата Доростолска епархия. Идеята е на всеки от мъчениците да бъде отделен по един метър, като най-отгоре с общо още едни "сто сантиметра" да бъдат увековечени и останалите незнайни мъченици.

За целта обаче, т.е. за установяване на цялостната височина на кръста, извисяващ се над града, чийто празник е Кръстовден – 14 септември, трябва да се изясни броят на светците мъченици. От речта на митрополит Яков в края на конференцията стана ясно, че това предстои да бъде уточнено след предвидена дискусия с участието на специалисти, сведущи по въпроса, и с участието на представители на властта – духовна и светска. Само така реално ще може да има знак, който е достоен да осенява и пази престолния град - седалище на първия български патриарх Дамян в X в. Сл. Хр.

Негово Високопреосвещенство обяви, че с настоящата конференция се е изпълнила една негова мечта – да се проведе събитие, което да събуди интерес към подобни теми, за да се развие и разпространи знание за епархията. Защото тя е част от една от петте патриаршии, признати от Вселенския патриарх, и в нея е една от първите катедри по българските земи. Митрополитът осведоми присъстващите, че докладите ще влязат в обща брошура, а предложенията за честване на непознати до днес мъченици от Доростолския именик ще бъдат отнесени до Каноничната комисия на светия синод на БПЦ, на която той е член. Идеята е те да влязат в календара от празници на православната ни църква, така както някои от тях имат своето място в календара на православните от Република Молдова. Да плипомним, че от 2016 г. с благословията на Светия Синод на БПЦ начело с патриарх Неофит бе осветена икона на Доростолските мъченици и бе обявен празник в тяхна чест.

Митрополит Яков отбеляза, че в програмата около честването на св. Дасий силистренци по повод Деня на християнското семейство имат честта да посрещнат честния пояс на Света Богородица, изработен саморъчно от самата нея от камилска вълна. Той ще е на разположение в рамките на три дни, възможност за семейства да "измолят" рожба от чудотворната реликва, останала от Божията майка след нейното Успение.

Източник: ВЕРСИНАЖ

Facebook коментари