Вторник, 10 Декември 2024 г.

Фирми не искат да плащат извънреден труд по празниците

За деветмесечието на т.г. са постъпили 6441 сигнала, в голямата си част те касаят неизплатени трудови възнаграждения и обезщетения, за положен труд в официални празнични дни или при извънреден труд, каза в интервю за БТА Екатерина Асенова, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда" (ИА ГИТ). Инспекцията ще отбележи на 3 ноември 117-ата си годишнина.

Малко над 500 са сигналите за неосигурени здравословни условия на труд, съобщи Асенова. Негативният ефект от това, че не си получил навреме заплата, е по-забележим, но трябва да си даваме сметка, че компромисът с неосигурените здравословни и безопасни условия на труд може да е причина за трудов инцидент.

Хубаво е да се знае, че работещите трябва да сигнализират Инспекцията по труда тогава, когато все още работят на съответното работно място. За да може да се възползваме от своето правомощие да обявим трудово правоотношение тогава, когато си без трудов договор, безспорно трябва да докажем полагането на труд, а това става единствено и само ако работещият продължава да работи, за да може той на място да съдейства на инспекцията за установяване на нарушение. Иначе единствено по съдебен ред би могло да се докаже полагането на труд при съответния работодател, обясни тя.

Работим в тясно сътрудничество и с работодателски организации, и със социалните партньори. Всички се стремим към това българските предприятия да излязат от сивата икономика.

На младите хора трябва да е ясно, че колкото и да им се струва далечно времето за придобиване на право на пенсия, размерът на тази пенсия ще е на база на дохода, който са получили, на който са се осигурявали. Когато са се съгласили да работят на минимална заплата, а допълнително на ръка да получават възнаграждение, това е проблем при временна нетрудоспособност или когато се обърнат към бюрото по труда в случай на безработица, защото тези обезщетения се определят на база на осигурителния доход, посочи Асенова.

По данни на ГИТ от началото на 2024 г. сумата на забавените трудови възнаграждения е 8,2 млн. лв., а изплатените след намесата на инспекторите по труда заплати, включително и суми за предишни периоди, са над 6,8 млн. лв. През тази година въведохме и т.нар. бързи проверки, които са точно за установяване на лица без трудови договори, отбеляза изпълнителният директор на ГИТ.

Хората трябва да бъдат смели и да не се страхуват да подават сигнали към Инспекцията по труда, когато виждат, че не са им осигурени здравословни и безопасни условия на труд, призова тя. На всеки гражданин законодателят е дал възможност да откаже да изпълнява даден вид дейности при съществуващ риск за живота и здравето му, напомни също Асенова. Приоритет в работата на агенцията е и предотвратяването на трудови инциденти.

За деветте месеца на т.г. от оперативния регистър на Инспекцията по труда са установени 44 смъртни травматични злополуки, пряко свързани с работния процес, и 47 смъртни нетравматични злополуки, които са вследствие на инфаркт, инсулт или пътнотранспортно произшествие, съобщи Асенова.

На второто число трябва да се обърне внимание, защото работата без трудов договор води до стрес, напрежение или бърнаут, коментира тя. Няма да спрем да се борим срещу тази негативна тенденция, защото анализът от разследването на трудови злополуки показва, че в голямата си част те са предотвратими, увери изпълнителният директор на ГИТ.

Нека бъдем предпазливи и да не подценяваме правилата за безопасност на труда, те трябва да се спазват, защото спасяват живота, те не пречат, апелира Асенова.

Facebook коментари