Понеделник, 07 Октомври 2024 г.

Какво е по-лошо - слънчев или топлинен удар?

Носете шапка, пийте много течности, търсете сянка и избягвайте упражнения на открито. Това са златните правила за безопасно преминаване през горещите дни – без слънчев или топлинен удар. Каква е разликата между двете все пак?

И в двата случая високите температури вредят на организма. Казано просто, "слънчевият удар засяга" само "главата - тоест мозъка. Останалата част от тялото е добре", казва д-р Франк Ербгут, президент на Германската мозъчна фондация. Топлинният удар причинява разрушаване на цялата система за терморегулация на тялото и може да бъде фатален.

Това не означава, че слънчевият удар не е сериозен. Както отбелязва Ербгут, често има плавен преход от него към топлинен удар.

За разлика от топлинния удар обаче, слънчевият удар изисква излагане на слънчева светлина. Топлинният удар може да възникне и "в пълен мрак", ако температурите са много високи, отбелязва д-р Бернд Бьотигер, ръководител на Отделението по анестезиология и интензивно лечение в Университетската болница в Кьолн и федерален координатор на германските щатски лекари от Червения кръст.

Ето как може да възникне топлинен удар:

Нашата основна телесна температура обикновено е около 37 градуса по Целзий. Горещите вълни, по време на които нощните температури остават високи, излагат тялото на сериозно напрежение. Може да се стигне до точка, когато не може да се охлади чрез изпотяване, особено ако не пиете достатъчно течности.

"Тялото вече не е в състояние да разсейва топлината", обяснява Ербгут. Така телесната топлина се натрупва и вътрешната му температура се повишава до 40 градуса по Целзий или повече, което има последствия за различни телесни системи. "Коагулацията и кръвоносната система са първите, които се сриват", казва той.

В това отношение е важно да знаете, че кръвоносните съдове се разширяват при високи температури, увеличавайки притока на прегрята кръв към кожата, където топлината се разсейва в околната среда чрез изпаряване на потта. Това охлажда както кожата, така и кръвта близо до нейната повърхност, която след това тече при по-ниски температури към по-дълбоките области на тялото.

Но ако настъпи топлинен удар, "кръвта се съсирва", казва Ербгут. "Малките съсиреци запушват малки кръвоносни съдове." Бъбреците, заедно с черния дроб и сърцето, вече не могат да функционират правилно. В най-лошия случай това може да доведе до полиорганна недостатъчност. "Влажната топлина е много по-лоша от сухата", добавя Ербгут, тъй като повишената водна пара във въздуха намалява изпарението на потта върху кожата – а оттам и способността на тялото да се охлажда.

Симптомите на топлинен удар включват внезапна умора, главоболие и неясно усещане за замайване, според Ербгут. "Те могат да прогресират до гадене, повръщане и след това загуба на съзнание."

Бьотигер казва, че горещата, суха кожа и ускореният пулс също са предупредителни сигнали.

Ако подозирате, че някой е получил топлинен удар, задължително се обадете на местния номер за спешни повиквания. Преди да пристигнат парамедиците, трябва да изведете засегнатия човек на сянка възможно най-бързо, съветва Böttiger.

След това трябва да охладите тялото на човека, но не като поставите лед директно върху кожата, което Ербгут предупреждава, че може да причини измръзване. Вместо това първо увийте кубчета лед и студени пакети в кърпа.

Ако човекът все още е в съзнание, трябва да му предложите нещо за пиене. Böttiger казва, че са подходящи вода, както и плодов чай или сок, смесен с газирана минерална вода.

Парамедиците могат да дадат на лицето охлаждащи интравенозни вливания. Ако коагулационната система на жертвата вече е колабирана, антикоагуланти се прилагат в болница.

В случай на слънчев удар, "мозъчните обвивки [тънки слоеве тъкан, които покриват и предпазват мозъка] и мозъкът се затоплят. И увеличение от само градус или две е всичко, което е необходимо, за да предизвика един вид менингит [възпаление на менингите ]", казва Ербгут. "Мозъкът не е от най-здравите органи."

Изложени на особен риск са хората без, малко или много фина коса на главата, например възрастни хора, бебета и малки деца. "Върхът на черепа на бебетата е тънък", посочва Бьотигер.

Някои симптоми на слънчев удар са подобни на тези на топлинен удар, като главоболие и световъртеж. Други могат да включват болка във врата и скованост, чувствителност към светлина и зачервена, гореща глава, казва Бьотигер.

Симптомите може да не се появят до няколко часа след като сте били на слънце за известно време, например висока температура при малки деца.

Ако подозирате, че някой може да получи слънчев удар, трябва да го изведете от топлината и на хладно място. Тялото им трябва да се охлажда с мокри кърпи, като най-добре е горната им част да е повдигната. Те също трябва да пият много течности.

Ако състоянието на лицето се влоши и започне да губи съзнание, обадете се на местния номер за спешни повиквания.

Facebook коментари