Петък, 13 Септември 2024 г.

Слънцето е опасно за някои видове бенки

През последните години се увеличават кожните карциноми при по-млади хора, отчитат пластичните хирурзи на УМБАЛ "МЕДИКА РУСЕ"

Слънчевите бани на море, планина или на градския басейн са предпочитани от повечето хора. Но когато се излагаме прекомерно на силните слънчеви лъчи, кожата страда.

Какви могат да бъдат последствията за здравето на кожата?

Ултравиолетовото лъчение (UV), дали от слънцето или от солариум, може да увреди ДНК на кожните клетки. Въпреки че организмът има механизми за справяне, честите или тежки изгаряния може да потиснат локалния имунен отговор в кожата, освен това изгарянето предизвиква възпалителна реакция, при която в нея се освобождават химикали, които допълнително могат да увредят ДНК. Така се намалява способността за откриване и елиминиране на увредените клетки, които могат да станат ракови. От тези опасни здравни последствия няма застраховани хора, но най-рискови са тези с фамилна обремененост, със светла кожа, които често се излагат на слънце или използват солариуми. Тежките слънчеви изгаряния, особено по време на детството, значително увеличават риска от развитие на меланом по-късно в живота.

Хроничното излагане на слънце и случайните интензивни слънчеви изгаряния могат да доведат и до развитие на базално-клетъчен карцином (BCC). Той е най-честият вид рак на кожата. Плоскоклетъчният карцином (SCC) също е свързан с кумулативното излагане на слънце и слънчевите изгаряния, особено при хора със светла кожа.

Най-предпазливи по отношение на UV лъчите трябва да са хората с много бенки по тялото. Повечето от тези образувания са безопасни, но някои от тях под влияние на интензивното лъчение биха могли да се изродят в злокачествени (меланоми). Меланоми могат да се появят и на "чиста" кожа, при това навсякъде, където има пигментни клетки меланоцити, вкл. в роговицата и ретината. От ключово значение за ранната диагностика и успешното лечение е тези два вида бенки да бъдат разпознавани.

Опасностите, които крие слънчевото изгаряне, не означават, че трябва да се лишим от благотворното влияние на слънчевите лъчи. Както е известно, слънчевата светлина влияе върху нашето физическо и психическо здраве. Затова слънчевите бани са полезни, но когато спазваме препоръките на специалистите – да се излагаме на слънце с мярка, в сутрешните часове и късния следобед, когато слънчевото греене не е особено интензивно.

Как да разпознаваме доброкачествените от злокачествените бенки?

Доброкачествените бенки (невуси) са малки участъци от кожата с различен цвят – кафяв, черен или телесен. Те могат да бъдат плоски или изпъкнали и често се появяват в ранна детска възраст или младежките години. Друга тяхна особеност е, че са симетрични, ако разделим една бенка на две, частите й ще бъдат еднакви. Доброкачествените бенки имат гладки и ясно очертани ръбове, единен цвят, без вариации, не се променят значително с времето.

Обикновено са под 6 мм в диаметър.

Злокачествените бенки, наречени меланоми, са най-опасната форма на рак на кожата. Те могат да се развият от вече съществуваща бенка или да се появят на ново място. За разпознаване на злокачествените бенки, се използва "ABCDE" правилото: Asymmetry (Асиметрия): Едната половина на бенката не съвпада с другата; Border (Ръбове): Неравни, назъбени или размити ръбове; Color (Цвят): Различни нюанси на черно, кафяво, бяло, червено или синьо; Diameter (Диаметър): По-големи от 6 мм, въпреки че меланомите могат да бъдат и по-малки; Evolving (Еволюция): Промени във форма, размер, цвят или симптоми като сърбеж или кървене.

Други рискови фактори за развитие на тумори на кожата освен UVлъчите

са фамилната обремененост, някои генетични мутации и състояния, като ксеродерма пигментозум, значително увеличават риска от рак на кожата. Състояния като актинична кератоза, които се причиняват от увреждане от слънцето, могат да се развият в плоскоклетъчен карцином, ако не бъдат лекувани. Пушенето също повишава риска от развитие на такъв вид карцином. Има изследвания, които предполагат, че диета с ниско съдържание на антиоксиданти може да провокира развитието на рак на кожата. Отслабената имунна система, особено при трансплантирани пациенти, които приемат имуносупресивни лекарства, също крие опасност. При хора, които вече са имали рак на кожата, може да се развие ново такова заболяване.
Рискът от рак на кожата се увеличава с възрастта поради кумулативното излагане на UV радиация с времето. Мъжете са по-склонни от жените да развият определени видове рак на кожата, вероятно поради повече излагане на открито и по-рядка употреба на слънцезащитни средства.
Въздействието на определени химикали, като арсен, индустриален катран, въглища и парафин, също може да провокира увреждане на кожните клетки.

Профилактика срещу кожни тумори и лечение

Кожните тумори се увеличават в световен мащаб, в България броят на заболелите расте годишно с от 3 до 5 %. Рисковите образувания често не правят впечатление, дори могат да не бъдат разпознати като опасни, затова е много важно хората да обръщат внимание на всички бенки, петна, незарастващи ранички по кожата си и да търсят веднага мнението на специалист.

Редовното самонаблюдение на кожата е от ключово значение. Ако дадена бенка отговаря на "ABCDE" критериите или се променя с времето, е необходима незабавна консултация с лекар. Ранното откриване на меланом значително увеличава шансовете за успешно лечение.

В случай, че бенката е злокачествена, най-доброто лечение е бързо отстраняване на образуванието, за да не се стига до инфилтриране и разпространение. Бенки, които кървят, отделят секрет - течност или гной, водят до сърбеж или болка също е задължително да бъдат премахнати. Отделението по Пластично-възстановителна и естетична хирургия на УМБАЛ "МЕДИКА РУСЕ" има опит в диагностицирането и отстраняване на бенки, вкл. и превантивно. Към тази процедура прибягват хора с висок риск от развитие на злокачествено образувание, като това са обикновено пациенти с фамилна обремененост и такива с множество бенки, особено ако някои от тях изглеждат подозрително.

Често се премахват и бенки по козметични причини. Хората прибягват до тази процедура, обикновено когато образуванията са на видимо място: на лицето или други открити зони, които предизвикват неудобство или намалено самочувствие. Най-често се отстраняват невуси, които са големи и неестетични и не хармонират на общия външен вид на човека. Има и пациенти, които отстраняват бенки, защото им пречат и им създават дискомфорт. Например такива, които често се трият в дрехи или аксесоари, или се нараняват лесно.

През последните години се наблюдава увеличаване на кожните карциноми. Те засягат и по-млади хора, отбелязват специалистите от отделението по Пластично-възстановителна и естетична хирургия на УМБАЛ "МЕДИКА РУСЕ". Ранната диагностика обаче е шанс за спасение, затова те препоръчват редовна профилактика.

Facebook коментари