Петък, 04 Октомври 2024 г.

Доц. д-р Николай Тодоров съавтор в сборник за регионални изследвания

Представяне на сборника "Регионалните изследвания – извори, методи, перспективи" в Добрич

На 10 юли в зала "Възраждане" на Художествена галерия - Добрич беше представен сборникът с научни публикации "Регионалните изследвания – извори, методи, перспективи". Изданието е съставено от докладите, представени на научната конференция, проведена в Добрич миналата година. Участие в конференцията взеха специалисти по история на българските земи и народ в периода XV-XIX век.

Сборникът включва статии на учени от България и Гърция, представители на академичните среди и историческите музеи. Изследванията в сборника разглеждат разнообразни регионални теми, като историята на чифлиците, съдбата на крепостта Червен, ролята на титлата "капъджъбаши", имотното състояние на тревненци според имперските данъчни регистри и военната структура в каазата Ески Джумая.

Съставители на сборника са чл.кор.проф. дин Иван Русев, доц. д-р Гергана Георгиева, доц. д-р Николай Тодоров, който е директор на Регионален исторически музей – Силистра, и гл. ас. д-р Петър Добрев. Рецензенти са проф. дин Милко Палангурски и гл. ас. д-р Делян Русев. Сборникът е издаден от Издателска къща "Тендрил".

Изданието е резултат от три научни прояви – онлайн лекции, дискусионен семинар в Силистра и конференцията в Добрич, в рамките на проект "Повишаване на капацитета на музейните специалисти в РИМ-Силистра и РИМ-Добрич". Проектът е финансиран от Национален фонд "Култура".

Сборникът представлява важен принос към регионалните изследвания и историческата наука, предоставяйки нови източници и методи за изучаване на българската история през османския период. Той предлага и перспективи за бъдещи изследвания и сътрудничества между научните и музейните среди.

Facebook коментари