Понеделник, 07 Октомври 2024 г.

"Слънчевите руни" оживяват в международен конкурс

Започна 15-ото издание на международния конкурс за детска рисунка "Слънчевите руни в българските носии и история". Това съобщи на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в крайдунавския град Йонка Господинова - организатор на проявата.

Целта на конкурса е да накара младите хора да открият красотата в слънчевите руни, багри и знаци, втъкани в народните носии. Да им помогне да съхранят самобитната българска традиция и култура, да открият корените на своя род. Проявата се осъществява със съдействието на Община Силистра и фондация "Азгард".

Желаещите да участват могат да представят творби живопис и графика, приложно изкуство и колажи. Дава се възможност да бъдат представени и снимки на участващото в конкурса дете в народна носия, родословно дърво на участника, компютърна графика. Творбите ще бъдат оценявани в две възрастови групи: от 6 до 12 и от 13 до 18 години. До момента организаторите са получили десетки творби на деца от всички краища на страната.

От тази година конкурсът прераства в образователен проект, а организаторите му целят да помогнат за съхраняването на българските традиции и обичаи.

"В нашия екип се зароди желанието да помогнем на всички онези, които искат да знаят повече за родовата си история, но възникна въпроса как се прави родословно дърво. На запад това е много по-разпространено, хората имат традиции в тази посока. Затова решихме да помогнем на всички семейства, които искат да покажат на децата си родовата си история с едно учебно помагало, в което да напишат своето родословно дърво. В него могат да се опишат и обичаите и значими събития от историята на рода", каза Йонка Господинова.

Помагалото съдържа още полезна информация за градовете в България, както и снимки на личности, свързани с родната история. Това го прави много търсено и популярно сред българските училища и общности в чужбина.

"С тази книжка пътува из страната и чужбина и провеждаме уроци по родолюбие. По време на уроците представяме и наградените рисунки от миналите издания на конкурса. Провеждаме и ателиета за рисуване на родословно дърво и български шевици. Децата и възрастните задават много въпроси за собствените родове, интересуват се как да ги открият, как да ги изучават", каза още Йонка Господинова.

През годините в конкурса са участвали деца от цялата страна, от над 10 европейски държави, САЩ и Канада. С изпратените творби са правени изложби в българските посолства в Букурещ, Брюксел и Виена, както и сред българските общности в Битоля и Слобозия.

Творбите се приемат в електронен вариант на имейл: konkursruni@gmail.com. Крайният срок е 20 май.

Facebook коментари