Понеделник, 17 Март 2025 г.

Инж. Евгени Георгиев: Инвестиционните ни планове за тази година са много амбициозни

Инж. Евгени Георгиев, зам.-кмет на община Силистра по "Устройство на територията", даде интервю за вестник "Строител".

Инж. Георгиев, бяхте домакин на срещата между ръководството на Камарата на строителите в България, Областното представителство на КСБ и местната администрация. Какви са според Вас акцентите от нея?

Този тип срещи трябва да станат регулярни между нас. По време на дискусията неведнъж беше казано, че ние не можем без строителите, но и те също не могат без общината. Проблемите, които обсъдихме, са общи и съответно трябва заедно да търсим тяхното решение.

Нашата работа се състои в това да намираме средства, да изготвяме програми и да ги осъществяваме. Инвестиционните ни планове за тази година са много амбициозни. Планираме да реализираме проекти във всички направления. Очакваме съвместно със строителите да изпълним проекти за благоустройство, модернизация и осъвременяване на общински обекти.

Какво предвижда инвестиционната програма на общината за 2024 г.?

Тази година планираме да използваме различни източници на финансиране – най-вече залагаме да изпълним обекти със средства от държавния бюджет. Разчитаме и на собствените ни приходи, част от парите трябва да дойдат от европейски програми и Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Ние имаме много голяма потребност от средства за обновяване на транспортната инфраструктура и на кварталите.

Бюджетът на Силистра за 2024 г. е в размер на над 84 млн. лв. От тях над 50 млн. лв. ще бъдат постъпленията от т.нар. Фонд за общински инвестиции. Други близо 6 млн. лв. от държавата са предвидени за изготвяне на проекти за благоустройство на квартали и уличната мрежа, включително в близките села, на детски площадки и за ремонти на сградите на всички читалища в общината. Трябва да е ясно, че голяма част от това финансиране ще бъде инвестирано в изготвянето на проекти за обновяване на кварталите в гр. Силистра. Те ще са за ремонти на уличната мрежа, тротоари, паркоместа, зоните за сметосъбиране, детски и спортни съоръжения, както и за зелените пространства. След като проектите бъдат изработени, ще търсим нужните средства за тяхното реализиране. Ние като администрация се стараем да подаваме проекти по всички възможни програми, за да набавим необходимите пари.

Какви проекти ще изпълнява община Силистра с отпуснатите над 50 млн. лв. от държавния бюджет?

Към момента сме подписали с Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) споразумения за финансиране на три проекта, които са за ремонт на три междуселищни пътя. Предстои да сключим договори за отпускане на средства за обновяване на обществено значими сгради като театъра в Силистра и младежкия дом. Целево очакваме държавата да ни отпусне пари и за ремонта на Дома за стари хора.

Приключи първият етап от кандидатстването по програмата за енергийно обновяване на жилищни сгради по НПВУ. Какъв беше интересът и колко блока ще бъдат обновени?

В рамките на първата процедура от Силистра бяха подадени 6 проектни предложения на сдружения на собственици. Само 2 от обектите бяха одобрени от МРРБ. В ход е кандидатстването по втория етап на процедурата, който ще приключи в края на март. Но условието по него за осигуряване на 20% съфинансиране от страна на собствениците е възпиращ елемент. Заради него нашите съграждани загубиха интерес към програмата за енергийно обновяване.

Според мен, за да има успех подобен механизъм за саниране, би следвало в малки градове като Силистра да се прилагат различни условия от тези в София, Варна, Бургас и другите големи градове. Трябва да се има предвид, че има голяма разлика между заплащането на труда при нас и в столицата, което ограничава местните жители за осигуряване на средства по съфинансиране.

Силистра е погранична община и е бенефициент по трансграничните програми. Какви проекти се очаква да се реализират?

В края на миналата година приключихме един много голям проект за изграждане на велоалеи в трансграничната ни зона с Румъния. Съоръжението осигурява достъп до всички важни обществени места в града. Кметът на Силистра Александър Сабанов даде и старт на експлоатацията на велостоянките и осигурените велосипеди. Важно е да подчертаем, че наемането на колело е безплатно за ползвателите му. Това ще продължи в рамките на 5 години. Очакваме този екотранспорт да бъде широко използван през предстоящия топъл сезон.

След като България от края на март ще бъде част от водните и въздушни пътища на Шенген, какви промени очаквате да се случат?

Между България и Румъния достъпът винаги е бил лесен. Между двете страни има функциониращ ферибот. Предстои въвеждането в експлоатация на пункт, който ще обслужва транспортен кораб между Кълъраш и Силистра.

На срещата с КСБ казахте, че си мечтаете за създаването на индустриална зона в Силистра. Какви са реалистичните срокове това да стане факт?

Това е начин да се върне работната ръка в Силистра. Градът не е случаен. Тук е началото на България. Тук има воден, железопътен и сухопътен транспорт. При нас де факто е точката, в която река Дунав е най-широка и обезпечава достъпа на големи кораби. През нас минава най-краткият коридор между Русия, Украйна, България и Турция. Имаме много добри условия за пространствено и икономическо развитие.

Силистра попада и в най-слънчевата зона в страната, а това е ресурс, който не се използва добре. Общината може да осигури добри условия за развитие на бизнеса.

В община Силистра има ли реално прилагане на Методиката за индексация на строителните договори?

Да, вече имаме няколко договора, които са индексирани. Трябва да уточня, че е имало условие, което е било заложено в самите контракти. Най-пресният пример е този за клетка 4 на депото за отпадъци. Подобни клаузи в договорите могат да стимулират фирмите да поемат повече работа.

В какви сфери виждате възможност да си сътрудничите с КСБ?

Много добре работим с колегите от Областното представителство на Камарата на строителите в Силистра. Ние не се познаваме от вчера с тях. Цели 30 години съм бил в бранша. Дори съм сред учредителите на КСБ.

На 3 април в. "Строител" навършва 15 години от създаването си. Полезно ли е изданието за Вас и какво бихте ни пожелали?

"Строител" е единственият вестник, който е на бюрото ми. Чета го редовно, много ми е интересен. Има материали, които ме навеждат на доста размисъл. Това е изданието, което отразява всичко, случващо се в строителния бранш.

Искам да пожелая на екипа на в. "Строител" да сте все така трудолюбиви и да отразявате всичко в сектора. Бъдете жизнерадостни и най-вече Ви пожелавам да сте здрави.

Facebook коментари