Вторник, 28 Април 2026 г.

Колко твърдо е "Не"-то на шефа на ВиК - Силистра

Силистра винаги е бил градът с една от най-скъпа вода в България. От януари цената за един кубик е 5,28 лв. Това е втората най-скъпа вода в страната след покачването в Разград.

"КВОРУМ" първи съобщихме за наложена финансова корекция от близо 2 милиона лева по т.нар. воден цикъл.

ВиК-Силистра трябва да заплати огромна финансова корекция: Колко ще скочи цената на водата?

Пред БНР директорът на ВиК-Силистра инж. Тошко Тодоров е категоричен, че заради тази корекция няма да има последици за потребителите.

"Отговорът е твърдо "НЕ"!" заяви той пред репортера на БНР в Силистра Незабравка Кирова.

По неговите думи през януари е направена финансова инспекция на изпълнението на проекта. От последвалите предварителни доклади по ревизията става ясно, че ще се предложи корекция във финансирането.

"Цената на водата в Силистра и във всяко друго населено място по никакъв начин не е обвързана с реализирането на проекти по воден цикъл", категоричен е Тошко Тодоров. Той припомни, че цената се основава на бизнес план на всяко дружество като се отчита социалната поносимост.

По думите на Тодоров "ВиК" - Силистра е предприела действия по обжалване на корекцията, но ако санкцията бъде наложена, средствата ще ги плати дружеството. Неговата прогноза е, че на този етап няма причини да се прогнозира увеличение на цената на водата.

През миналата година, когато цената на водата достигна 5,03 лв., бе направен коментар, че е под нивото на социална поносимост и че по принцип чрез поскъпването на услугите водното дружество разчита да изпълни проекта по т.нар. воден цикъл в Силистра и селата Калипетрово и Айдемир, който вече е към своя край.

Според новия бизнес план се очаква до 2025 година цената на водата в Силистренско да надхвърли 5,60 лв.

В същото време от водното дружество признават, че чрез поскъпване на услугите се генерира финансовият ресурс за реализацията на проекта за воден цикъл.

Според изявлението на Тодоров, ако санкцията остане в сила след съдебно решение, то тя ще трябва да бъде платена от дружеството.

В същото време проекта за водния цикъл, който е на стойност 80 млн. лева, самоучастието на търговското дружество е 10% или 8 млн. лева.

По думите на Тодоров печалбата на водното дружество за 2021 година е 600 000 лв., а милионите са взети с банков кредит и ще трябва да бъдат платени чрез водата от населението.