Петък, 04 Октомври 2024 г.

Кой е човекът написал най-черната страница от историята на резервата Сребърна

Списъкът на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО представлява единствено по себе си привилегия и гордост за всяка държава.

За България тази привилегия е увенчана с успех на 13 наши обекта, които се записват в тази престижна класация.

Сред тях има седем културни забележителности, които свидетелстват за богатата история и културно наследство на нашата страна. Но не трябва да пренебрегваме и двата природни обекта, признати от ЮНЕСКО - национален парк "Пирин" и природен резерват "Сребърна".

Посветен на птиците и природата, природният резерват "Сребърна" се нарежда сред най-вълнуващите и значими места за екологията и опазването на биоразнообразието в България. Разположен край езерото Сребърна, в близост до село със същото име, резерватът предлага уникална среда за миграцията на прелетните птици между Европа и Африка. Неговото значение е толкова велико, че през 1977 г. ЮНЕСКО го обявява за биосферен резерват.

Преди повече от век езерото "Сребърна" е наречено от австро-унгарския учен археолог, етнограф, географ и художник Феликс Каниц "Елдорадо за блатните птици". През 1880 г. местността е посетена и от друг австриец – Едуард Ходек. Той описва своите впечатления в статията "Домът на прелетниците".

И все пак, историята на "Сребърна" има и своята мрачна страна. Една от грешките на миналото се запечатва в името на австрийския благородник и авантюрист Лео Фрайхер фон Калберматен и безсмислената гибел на хиляди чапли.

В своята книга "Живот в блатото", издадена през 1891 година, той описва своето безскрупулно приключение. В името на модата и желанието за екстравагантни украшения, Калберматен и неговите спътници безмилостно убиват хилядите малки и големи чапли, които са служили като източник на пера за дамси капели. Този ужасяващ акт на унищожението на птиците разкрива най-черната страница от цялата история на прекрасната местност на "Сребърна".

Въпреки това, че книгата на Лео фон Калберматен може да бъде разгледана като свидетелство за времето, в което е живял, не можем да оправдаем безразсъдството и жестокостта, които са проявени в унищожаването на толкова много птици. Дамските капели, украсени с пера от чапли, могат да бъдат ритуал на модата за някои, но със сигурност са причина за страдание и дестабилизация на баланса на екосистемата.

Сребърна, едно от най-важните места за биоразнообразието в България, трябва да бъде съхранена и опазена, за да продължи да бъде приютена за мигриращите птици и да вдъхновява посетителите със своята красота. Учените и природозащитниците съвместно работят за опазването на това уникално място и неговото природно наследство.

Facebook коментари