Вторник, 28 Април 2026 г.

Димитрина Мирославова от Тутракан спечели голямата награда в конкурса "Не се гаси туй, що не гасне"

Десетокласничката Димитрина Мирославова от СОУ "Христо Ботев" спечели първо място в Националния ученически конкурс на тема "Не се гаси туй, що не гасне" организиран от Националното движение "Русофили" и Националния исторически музей. Рефератът й "Личността на ген. Александър Василиевич Суворов в историята на Тутракан", е оценен най-високо сред представените материали на ученици от цялата страна. За своята отлична работа Димитрина е наградена с едноседмичен престой в столицата на Русия Москва и с грамота. Неин ръководител е Маргарита Димитрова, която също е получила грамота.
"Историята ми е любимият предмет, сподели през "ТГ" Димитрина. Харесвам Русия като държава, Суворов ми е интересен отдавна и ми хареса предложената тема за конкурса. Затова избрах да пиша точно за Суворов. Информация допълнителна почерпих от различни книги от Историческия музей и библиотеката, от интернет. Навързах всичко и успях."
Конкурсът "Не се гаси туй, що не гасне" цели чрез проучване на важни моменти в историята и съвремието на българския и руския народи младите хора да се запознаят с миналото, настоящето и бъдещето на българо-руските отношения. Той е посветен и на Годината на руската духовност в България и 50-годишнината от полета на Юрий Гагарин в Космоса. На церемонията състояла се във Военноисторическия музей в София почетен гост е бил и първият български космонавт Георги Иванов.
Учениците от СОУ "Христо Ботев" участваха в конкурса и с две презентации – на Каролина Христова – за Павел Державин и на Десислава Данчева – "Моята учителка по руски език Улдай Кадикянова". Техни ръководители са Маргарита Димитрова и Анна Георгиева.
Пътуването на победителката Димитрина Мирославова до столицата е осъществено благодарение на Община Тутракан в лицето на зам.-кмета Румяна Капинчева, уточниха от средното училище. А с решение на Педагогическия съвет на СОУ "Христо Ботев", взето на последното проведено заседание, ще бъдат поети и пътните разходи до София, когато бъде осъществена екскурзията до Москва.

информация и снимка
Калина ГРЪНЧАРОВА