Вторник, 28 Април 2026 г.

Общински кораб ще вози туристи между Силистра и Кълъраш

Д-р Юлиян Найденов - кмет на община Силистра, подписа договор с фирма "Солей 06" ООД гр. Варна за изпълнение на строително-монтажни работи по проект "Improving safety of navigability on Danube river in the Calarasi – Silistra cross – border region ("Подобряване безопасността на плавателността по река Дунав в трансграничния регион Кълъраш - Силистра") по Програма Interreg V-A Румъния - България 2014-2020 г., съобщи Фейсбук-страницата на община Силистра.

Варненската фирма "Галера 07" ще строи електрически катамаран за Силистра

Стойността на договора за СМР е 1 491 933,48 лева без ДДС. За постигане целите на проекта беше подписан и договор с "Галера 07" ООД гр. Варна за доставка на пътнически кораб на стойност 1 473 000 лева без ДДС, който да обслужва туристически маршрути. Предвидената по проекта доставка на кораб е свързана с осигуряване на транспортно–комуникационна връзка между гр. Силистра, България, и гр. Кълъраш, Румъния.

Проектът се изпълнява в партньорство между партньорите в проекта: Окръжен съвет Кълъраш – водещ партньор, община Силистра – партньор 2, и община Кълъраш – партньор 3, и има за цел да се подобри плавателността по река Дунав в трансграничния регион Кълъраш – Силистра чрез подобряване на инфраструктурата от двете страни на река Дунав и създаване на две речни станции - по една за всяка страна. Очакваните резултати са свързани с популяризиране на региона, създаване на нова туристическа услуга, повишаване на броя на туристите в община Силистра, опазване и промотиране на местната култура и обичаи. Срокът за приключване на проекта е 31.12.2023 г.

Преди години подобни проекти, но с по-малки водни превозни средства, имаха бизнесмените Добромир Гущеров и инж. Стефан Райчев, дори бе закупена необходимата техника, но различни обстоятелства осуетиха добрите намерения, целящи сближаването на населението от двете страни от различните страни на р. Дунав. Тогава един от проблемите бе граничната проверка, тъй като и двете страни не са в "Шенген" и все още между България и Румъния има гранични пунктове, макар и обслужвани от смесени екипи.

Преди години в акваторията на Силистра в реката плаваха три частни кораба за разходки с туристи - два местни и един от Варна, но всички те бяха продадени, за да обслужват други дестинации, включително на Черно море. В момента единствената възможност е соларният катамаран, ползван по поръчка чрез община Силистра и имащ възможност да качва на палубата си ограничен брой хора.