Четвъртък, 20 Март 2025 г.

100 000 изоставащи или прекалено талантливи ученици ще бъдат подкрепени от образователното министерство

Новият проект е фокусиран върху учениците до 7-и клас.

100 000 изоставащи или прекалено талантливи ученици ще бъдат подкрепени от образователното министерство със 151 123 000 лв., съобщиха от ведомството.

Парите ще минават през училищата, предвиждат условията на проекта "Успех за теб" по програма "Образование" - 2022-2027, който е съфинансиран от ЕС. Продължителността на проекта е 5 години, като в края на всяка учебна ще се проследяват резултатите на учениците и ще се прави анализ на работата с тях.

Училищата ще кандидатстват за средства, за да организират различни допълнителни занимания за децата като упражнения, кръжоци, работа с родителите и пр.

По-голямата продължителност на проекта ще позволи по-добро усвояване на придобитите умения и постигане на по-добър ефект, обясни ръководителят на екипа за организация и управление на проекта Грета Ганчева, шеф на дирекция "Приобщаващо образование" в МОН, по време на информационна онлайн среща, в която се включиха близо 1700 училища. Новият проект надгражда работата досега по "Подкрепа за успех", "Подкрепа за приобщаващо образование" и "Равен достъп до училищно образование в условията на кризи", както и по национални програми.

Новият проект е фокусиран основно от 1-и до 7-и клас

Поставя се акцент върху общата и допълнителната подкрепа за ученици в риск от отпадане, както и върху обученията по български език и литература на ученици с цел успешното им представяне на националните външни оценявания, но и на матурите. Има възможност за работа на образователните медиатори и социалните работници.

"Проектът е насочен към уязвимите групи в училищното образование - от семейства без отношение към образователния процес, от маргинализирани групи, деца със специални образователни потребности, с дефицити в обучението, ученици с риск от отпадане поради социален статус, с хронични заболявания, както и към подпомагане на развитието на ученици с изявени дарби", коментира и Владимир Станчев, шеф на дирекция "Управление и изпълнение на проекти" в МОН.

Друга част от дейностите са за ученици със специални образователни потребности. От една страна, се подкрепят учениците в подготовката по учебното съдържание, а от друга – чрез рехабилитации и терапии, психологическа подкрепа и др. И за двата вида подкрепа могат да се назначават специалисти, които да работят в училищата с тези деца, като се включват ресурсни учители, психолози, логопеди, социални работници, помощници на учителя и др. Училищата ще получават финансиране и за работа с деца с изявени дарби, за тяхната подготовка в областта, в която те развиват своите заложби и способности.

В проекта има заложени и обучения на над 4000 педагогически специалисти и непедагогически персонал. Тук се включват и образователни медиатори, социални работници и друг непедагогически персонал.

В дейностите са

заложени и занимания по интереси,

междуучилищни дейности и допълнителни обучения по учебни предмети. Идеята е учениците да преодолеят затрудненията в ученето и да преминат по-плавно през етапите на образование.

Ще се финансират дейности по кариерно ориентиране на учениците, за да могат да направят своя информиран избор, особено след 7-и клас, накъде да продължат образованието си.

Facebook коментари