Неделя, 01 Декември 2024 г.

"Лазаруване в село Старо село" остават единствените "Живи човешки съкровища" в област Силистра

"Лазаруване в село Старо село" остават единствените "Живи човешки съкровища" в област Силистра.

Националната представителна листа с елементи на нематериалното културно наследство в България се изготвя въз основа на националната кампания "Живи човешки съкровища", която се провежда на всеки две години.

В началото на 2008 г. е поставено началото на Националната програма по създаването на националната система от "Живи човешки съкровища – България", която се координира от Министерството на културата, Института за фолклор при Българската академия на науките, със съдействието на Националната комисия на Организация на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО) в България.

На 24 юни 2014 г. на церемония в галерия "Средец" са наградени проектите "Добруджанска тройка – минало, настояще и бъдеще" в сферата на традиционното пеене и свирене с групов носител фолклорното трио към читалище "Йордан Йовков 1870" - Добрич, "Колани, тъкани "на кори" в сферата традиционни занаяти, домашни дейности и поминъци с носител Софка Димитрова, представена от читалище "Пробуда-1958" – Шумен, "Лазаруване в село Старо село", представен от читалище Възраждане-1940" в селото, в община Тутракан, област Силистра, "Хъдрелез - алиански карнавални игри от с. Бисерци" - читалище "Стефан Караджа 1928" в селото в община Кубрат, област Разград, и "Дервишов ден в Лесичово" - читалище "Отец Паисий 1890" в селото в едноименната община в област Пазарджик.

"Лазаруване в село Старо село" е вписан в Раздел "Традиционни обреди и празници":

Церемонията по връчването на удостоверенията и грамотите за вписване в националната представителна листа "Живи човешки съкровища - България" за 2022 г. ще се състои днес в галерия "Средец", съобщават от Министерството на културата.

На свое заседание неотдавна Националният съвет по нематериално културно наследство прие работата на Националната комисия за оценка на областните кандидатури и предложи на министъра на културата шест кандидатури за вписване в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство на България.

От сферата "Знания и умения, свързани с традиционните занаяти", кандидатурата е за плетене на рибарски мрежи - традиционен занаят от с. Кошава, Видинско. Индивидуален носител е Венцислав Дионисов Николов. Христо Маринов - майсторът мутафчия в музей "Етър", Габрово, е кандидатура и индивидуален носител.

От сферата "Знания и обичаи, отнасящи се до природата и вселената", кандидатурата е за винопроизводство в Плевенския район - за Института по лозарство и винарство – Плевен; вила "Гривица" (местна изба), винарска къща "Мизия" и фолклорен ансамбъл "Мизия".

От сферата на изпълнителски изкуства кандидатурата е за гайдарите на Алтън Калофер при народно читалище "Христо Ботев - 1869" в Калофер.

От сферата социалните обичаи, обреди и празнични събития, кандидатурата е за къносване на булка в село Веселина - за фолклорната група за турски народни песни и танцова група към Народно читалище "Христо Ботев - 1931", както и за оброк - живата практика в с. Липница, община Ботевград - за 12 представители на родове, които "дават" оброци.

Facebook коментари