Петък, 13 Септември 2024 г.

5 интересни факта за кафето

Няма нищо необичайно в това да видите как приятелки пият кафе в заведение и се радват на компанията си. Но знаехте ли, че през XVII век на жените не е било позволено да пият кафе на обществено място? Или че първоначално кафените зърна били консумирани като "енергийни топчета", които африканските племена правели, смесвайки ги с мазнина?

За втората най-търгувана след суровия петрол стока на света – кафето, са известни много любопитни факти, свързани с отглеждането, консумацията, разпространението и приготвянето му през годините.

Ако и вие сте сред "кафе зависимите" и не можете без кафе сутрин или следобед, може би ще искате да научите нещо интересно от следващите 5 факта:

Кафето и известни личности

Ако пиете по 2-3 кафета на ден и смятате, че сте пристрастени, в сравнение с по-специалното отношение към кафето на гениални личности изглежда, че няма от какво да се притеснявате.

Великият Йохан Себастиан Бах бил толкова голям любител на кафето, че дори написал кратка опера Coffee Cantata през 1732 г. Като основа на творбата му служи поема на Пикандър, а в сюжета се иронизира недоволството на обществото от популярността на кафенетата във Виена, тъй като кафето било считано за "опасен порок".

Друг композитор, Лудвиг ван Бетховен, пък броял зърната кафе, като държал то да бъде приготвено точно от 60 зърна.

Още преди да стане модерно да се пие кафе в кафенета, политикът и ученият Бенджамин Франклин почти изцяло прекарвал времето си в любимото кафене. Там се срещал с важни хора, играел шах или отивал просто само заради приятните разговори.

Френският писател Франсоа Волтер стигал до 50 чаши кафе дневно и доживял до 83 г., а известният философ Сьорен Киркегор пиел по-скоро захар с кафе, защото го обичал с 30 бучки захар.

Забрани за пиене на кафе

Може да ви се струва странно и дори забавно, но има данни, които сочат, че преди векове в отделни случаи пиенето на кафе е било забранявано.
Например в Мека през 1511 г. тогавашният губернатор го забранил, защото според него то насърчавало хората да го свалят от власт. Но през 1524 г. тази заповед била отменена и кафе можело да се пие отново.

Известна е също забраната в Османската империя на султан Мурад IV през 1633 г. Според нея, който пиел публично кафе, бил наказван със смърт.
В Швеция, поради различни спекулации, свързани със здравето, кафето било забранявано многократно след 1746 г., а в Прусия почти се стигнало до забрана през 1777 г., тъй като крал Фридрих II искал хората да пият повече бира, а не кафе.

Най-скъпото кафе

Всички сме чували за кафето Копи Лувак, което се вади от изпражненията на Индонезийската цибетка. То е смятано за най-скъпото – 500 евро на кг, до момента, в който започва да се приготвя кафе от зърна, преработени в стомаха на слонове. Това е кафето Блек Айвъри, за получаването на което се бере специален сорт Арабика, отглеждан в Тайланд на 1500 м височина. Зърната кафе се смесват с банани и ориз и се хранят слоновете. След 12-72 часа "обработените" в изпражненията зърна се събират и след изсушаване на слънце се пекат и пакетират.
Според сайта на компанията за производство на това кафе, основана от канадеца Блейк Динкин, приготвената напитка съдържа аромати на какао, тютюн, нотки на трева, кожа и червена череша. Чаша кафе Блек Айвъри струва 45-50 евро в петзвездните хотели по света.

Бащата на безкофеиновото кафе

Ако по някакви причини пиете безкофеиново кафе, трябва да знаете, че все пак то съдържа малко кофеин – на чаша 2-12 мг, докато количеството в обикновеното е 95-200 мг.

Но знаете ли кой всъщност се смята за "баща" на безкофеиновото кафе? Това е Лудвиг Розелиус, немски търговец. Подобно на други изобретения, и това става случайно. Когато една от пратките с кафе пада в морето, Розелиус установява, че то е запазило качествата си, макар че от морската вода е загубило кофеина. След 3 г. процесът на декофеинизация бил патентован, но днес извличането на кофеина не се прави с бензин, поради токсичността му.

Рекорд за бързо пиене на кафе

Сигурно се учудвате, че емоционалните италианци пият бързо еспресото си – почти на екс, но има и по-бързи от тях. Световният рекорд засега държи британецът Люк Ибетсън – за 3,66 сек., като записва името си в книгата на Гинес през 2020 г.

Идеята за рекорда се заражда у него поради това, че можел да пие горещо кафе от 6-7-годишен, когато тайно пиел от кафето на родителите си.

Вие обаче сигурно обичате да се наслаждавате на всяка глътка кафе не само сутрин, но и няколко пъти през деня. А специално за капучиното – още един любопитен факт: в Италия например се смята за много странно пиенето на капучино след 11 часа, защото е считано за сутрешна напитка. Но за вас и капучиното, и друга кафе напитка може да бъдат приятно освежаващи и в следобедните часове, когато няколкото вкусни глътки от любимата напитка ще ви направят по-енергични вкъщи или на работното място.

Facebook коментари