Четвъртък, 12 Септември 2024 г.

Проф. Ив. Стоянов в Силистра: "Любен Каравелов е първият български модерен политик, а Левски ни трябва като човек, а не като икона"

Проф. Иван Стоянов от ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий" бе специалният гост на Силистра т.г. за 10 февруари, във връзка с годишнината от освобождението на града. Община Силистра и НДФ "13 века България", както и ОбС "Васил Левски", са инициатори за поканата към ръководителя на отдела за научно-изследователска, художествено-творческа и издателска дейност в университета във Велико Търново, за да изнесе две лекции пред различни аудитории (ученическа и културтрегерска). С тях започна програмата "Пред олтара на Свободата", включваща мероприятия за 10 февруари (133 години от освобождението на Силистра), 19 февруари (138 години от обесването на В. Левски) и 3 март (национален празник на Република България), разпространена от община Силистра.
Вчера той влезе в учебен час в един от горните класове на ПМГ "Св. Климент Охридски" по идея на директорката му Денка Балушева, за да изнесе лекция за Любен Каравелов, български енциклопедист, поет, писател, журналист, етнограф, поборник за освобождението на България от турско робство и председател на БРЦК. Проф Стоянов го нарече "първият български модерен политик и дипломат", за когото има написани над 2 000 изследвания, вкл. от акад. Михаил Арнаудов и Михаил Димитров, както и от проф. Николай Генчев. За историка от Велико Търново копривщенецът е изпълнил и мисията си да интернационализира "българския въпрос", обединявайки около него "великите сили и балканските страни", поради което е наричан "българският Джузепе Мацини". Според интернет, "става дума за "събрат" на италианския юрист, философ и политически активист от Генуа, който има значителен принос за движението "Рисорджименто", целящо формирането на Италия и изобщо за развитието на идеологията на национализма. Бил е убеден, че италианското обединение е възможно единствено посредством масово въстание и усилено пропагандира своите революционни идеи сред населението на Апенинския полуостров. Основава движението "Млада Италия" в Марсилия през 1831 г. "
И още за Каравелов: "Ако имахме още 100 души като него, обявяван неведнъж като "сръбски шпионин", България щеше да се освободи 100 години преди 1978 г.", за да възстанови своята държавност. Пак по думите на проф. Стоянов, "на нас и Васил Левски ни трябва като човек, а не като икона; ако бяхме изпълнили частица от неговите разбирания, щяхме да му издигнем неръкотворен паметник". Вместо (само) 145 паметници от камък и метал у нас, вкл. и в Силистра, и по света. Защото тогава, според завета му, щяхме да имаме "държава – храм на истинността и правата свобода".
Йордан Георгиев

Facebook коментари