Събота, 08 Февруари 2025 г.

Смилец канят на маджун край Гизлиджанската чешма

Народно читалище "Светлина-1906"- с. Смилец, Община Силистра, кани всички желаещи да наблюдават и участват в направата на динен маджун .
Идеята е възникнала като част от календарния план на местното читалище преди години, а подготовката за деня започва със засяване на бостан още през пролетта. Целият процес "от нивата – до тавата" е интересен за различните поколения, които участват в дейностите. При засяването бабите и децата се отърколват в бостана, за да станат големи дините. Малките динчета стават на туршия, а големите - на караомурски маджун.

Ето и програмата на Празник на динения маджун с.Смилец 2019 в местността "Гизлиджа":

8:00 часа - Работилница за динен маджун
9:00 часа - "От бабината баница по-сладка няма"- ателие за домашна баница на пещ, ателие за динени фантазии
10:00 часа - "Атрактивно ревю на народни носии и накити"- представено от деца на възраст от 0-10 години, конкурсна и фолклорна програма
15:00 часа - Дегустация на топла баница и караомурски маджун
15:30 часа –Награждаване на участниците в ателиетата

Facebook коментари